СИМОНА РУСЕВА

Мериам Яхия Ибрахим (27г.), осъдена на смърт на 15 май т. г. в суданската столица Хартум, днес роди в затвора момиченце, предаде Си Ен Ен. 
Тя получи най-тежкото наказание, защото е християнка.
Съобразно обстоятелствата майката и бебето Мая са добре.
“Тези безчувствени хора не позволиха родилката да постъпи в болница. Тя бе принудена да роди в затвора. Досега нито на мен, нито на съпруга й  позволиха свиждане”, каза адвокатът на младата майка Мохамед Яр Елнаби и допълни: “Тя е много силна и няма да позволи да пречупят волята й. Истинска християнка е и вярва, че един ден ще е на свобода.”
Суровата присъда смърт чрез обесване бе произнесена срещу младата жена, когато беше бременна в 8-ия месец, за което Клуб Z съобщи. Тя чу суровото наказание, след като не прие да се откаже от християнската си вяра и да се обърне към исляма. 
Нейната майка е християнка, а бащата – мюсюлманин. Той е напуснал семейството, Мериам е била отгледана от майка си и възпитана в християнските добродетели. В Судан обаче решаваща е религията на бащата. По тази причина младата жена бе принуждавана да се обърне към “правата вяра”. Дадени й бяха 4 дни за размисъл. Тя обаче категорично отказа и заяви, че предпочита въжето.
Мериам е била предадена от собствения си брат. Той дълги години не знаел нищо за нея и започнал да я издирва. Когато разбрал, че се е омъжила за християнин, побеснял и подал сигнал до прокуратурата в Хартум.
Мериам получи и втора смъртна присъда - за прелюбодейство. Тя не е изневерила на съпруга си, но той също е християнин. А според шериата брак с друговерец се смята за  изневяра. И двете “престъпления” се наказват със смърт. Преди да увисне на въжето, Мериам ще трябва да понесе и друго наказание – 100 удара с пръчки.
Суданката християнка бе изпратена в затворническа килия заедно с 20-месечния си първороден син. Там тя вдигна температура, момченцето ѝ също се поболя заради липса на всякаква хигиена, но властите не позволиха постъпване в болница. 
Правозащитни организации се надигнаха да бранят осъдената. Съдебните власти в Хартум обявиха, че ще спазят процедурата, като се изчака потвърждение от по-горна инстанция.
Остава и надеждата, че ще се приложи суданската практика – смъртното наказание срещу кърмачка да не се изпълнява до отбиване на бебето, но не повече от две години след раждането.
“Безсилен съм да помогна на Мериам. Моля се Богу горещо да сътвори чудо и любимата ми жена да отърве бесилото”, изрече съпругът на Мериам - Даниел Вани, след като узна за присъдата. Той е  безпомощен без жена си, тъй като е сакат и на инвалидна количка. На него му е било забранено да присъства на процеса срещу Мериам.
“Мериам не е паднала духом. Тя по никакъв начин няма да се отвърне от хриситянството и се надява присъдата да не бъде изпълнена и един ден да се върне при съпруга си”, каза тогава за Си Ен Ен адвокатът на жената Мохамед Яр Елнаби. Той призна, че срещу него се сипели заплахи за линч, защото дръзнал да защитава една неверница.
“Страхувам се за живота си, но не мога да се отвърна от дълга си да помогна на една невинна жена. Тук става въпрос за вяра и принципи. Длъжен съм да помогна на онези, които са в беда, дори това да ми струва живота”, категоричен е юристът.
Водещи държави като САЩ, Германия, Франция, Великобритания и т. н. изпратиха чрез посолствата си в Хартум остри протести до режима в Судан с призив да се зачита правото на религиозна свобода на всеки гражданин, както и на неговата воля да премине доброволно към друга религия.  В портеста се посочваше, че това през 2005 г. е залегнало и в преходната конституция на Судан.