България завърши на 65-о място в класирането по медали на олимпийскитет игри в Рио де Жанейро. Тимът ни дели 65-о място с Венецуела, която има същият актив - 1 сребърен и 2 бронзови медала.

Отличията за България донесоха Елица Янкова в борбата, ансамбълът в художествената гимнастика (бронзови) и Мирела Демирева на скок височина. За сравнение страната ни е на 63-та позиция в “Лондон 2012”, но с 2 медала - сребърен (Станка Златева) и бронзов (Тервел Пулев).

Първото място в Рио убедително е за САЩ - 121 медала, от които 46 златни, 37 сребърни и 38 бронзови. Това е рекорд за американците за игри извън територията им. На този етап абсолютният рекорд изглежда трудно постижим - домакините на олимпиадата в Лос Анджелис през 1984 г. вземат 174 призови места (съответно 83 титли, 61 втори места и 30 трети).

На игрите тогава обаче не участват почти всички социалистически страни, с изключение на Румъния, Югославия и Китай. Именно северните ни съседи са №2 по медали (20, 16, 17 - общо 53). Китай е под №4, а Великобритания - едва на 11-о място с 37 отличия.

32 години по-късно спортистите от Обединеното кралство изместиха китайците от второто място и станаха първи подгласници на САЩ. Те имат 67 медала, от които 27 златни, 23 сребърни и 17 бронзови. Преди четири години балансът им беше 65 - 29, 17, 19.

Китай бележи регрес, след като в “Пекин 2008” беше №1 в класацията със 100 подиума (съответно 51, 21, 28). В Лондон тимът на Поднебесната империя си тръгна с 88 отличия, а в Рио те бяха 70.

Четвъртото място в Бразилия е за Русия с 56 медала. Сборная запазва в класирането в сравнение с 2012 г., макар че медалите са по-малко (82 в британската столица). Основната причина, че много руски спортисти не бяха допуснати до участие заради допинг скандала.

Топ 10 се допълва от Германия, Япония, Франция, Южна Корея, Италия и Австралия. Домакините са 13-и.

В последния ден се играха финалите в някои от най-атрактивните отборни спортове.

Звездният баскетболен тим на САЩ се разправи със Сърбия с 96:66 и за трети пореден път стана олимпийски шампион. На моменти разликата достигаше 40 точки. “Плавите” не успяха да се противопоставят на съперника, но въпреки това и второто място е успех за тях.

Селекцията на САЩ не може да бъде наречена “Дрийм тим”, но въпреки това някои от националите са сред най-големите звезди в Националната баскетболна асоциация и това даде отражение.

Кевин Дюрант завърши с 30 точки, като 24 от тях реализира през първата половина на мача. САЩ печелят олимпийско злато в мъжкия баскетбол за 15-и път.

Те триумфираха и при жените - 101:72 срещу Испания.

След като Бразилия стана шампион по футбол, волейболистите грабнаха второто най-желано злато в Рио, като победиха Италия с 3:0 (25:22, 28:26, 26:24) на финала в претъпканата зала "Мараканазиньо".

Женският отбор на Китай се пребори за титлата при дамите срещу Сърбия - 3:1 (19:25, 25:17, 25:22, 25:23).