Руснаците дадоха знак на американците през август каква изненада може да ги очаква през октомври. Научихме вече как хакери, които много хора приемат за тясно свързани с Кремъл, са проникнали в имейлите на Демократическата партия. Миналата седмица „Вашингтон пост“ съобщи, че руски хакери са се насочили към електронната система с избирателните списъци. И, очевидно, за да помогнат на кандидатурата на Доналд Тръмп за президент, те „изпускат“ в сратегически моменти от кампанията „най-унищожителните“ документи.
Миналата седмица научихме и друго: руснаците не са просто хакери – те са и измамници. Излиза, че преди откраднатата информация „да изтече“, понякога те са преглеждали документите, редактирали са ги, добавяли са фалшива информация и после са ги пробутвали вместо оригиналите. „Форин полиси“ съобщи какво са направили: публикували са и оригиналите, и редактираните ментета на три документа. Откраднатите документи от фондациите „Отворено общество“ на Джордж Сорос са били променени, за да се създаде измамното впечатление, че руският активист срещу корупцията Алексей Навални е бил финансиран от Сорос. Проруската хакерска група „Сайбер Беркут“ е вмъкнала името на Навални, несъществуващи суми в долари и малко измислени допълнителни думи.
Това поставя един интригуващ въпрос: Дали агентите на Владимир Путин планират „изтичането“ на фалшифицирани документи от Демократическата партия в навечерието на изборите за президент на САЩ?
Вероятно те ще покажат, че фондацията на Клинтън е финансирала „Ислямска държава“ или пък най-после ще намерят доказателството, че на Хилъри Клинтън не й пука за загиналите американци в Бенгази. Може би те ще покажат, че Клинтън наистина си е изгубила ума преди няколко години, а сега разчита всички нейни решения да се взимат от конгресмена Антъни Уайнър (станал известен с редовните скандали покрай него, свързани с разпращане на свои неприлични снимки на непознати жени – б.р.)
Подобни руски дезинформационни кампании има още от времето на Студената война, като например класическият случай с твърдението, че СПИН е резултат от заговор на ЦРУ. Но този тип кибер война - с хакване на електронна поща, „редактиране“ на документите и публикуването им след това, си е преминаване на горно ниво на играта. Изкушаващо е да поразсъждаваме над въпроса каква ли щеше да бъде Студената война, ако и тогава имаше хакери. Никога няма да узнаем, разбира се, защото Съветският съюз се сгромоляса още преди Ал Гор да "изобрети" интернета (бившият вицепрезидент припомня често, че като сенатор е предложил законодателството, което отваря пътя към развитието на мрежата. Много често обаче във форуми го подиграват, че претендира да е изобротел световната мрежа – б.р.)
Но е видно, че дезинформационните войни на Русия не са спирали. Преди седмица прочетохме за руските опити да подкопаят военното партньорство между Швеция и НАТО. Разпространява се фалшива информация за някакъв таен склад с ядрено оръжие в Швеция и за това как натовските войници щели безнаказано да изнасилват шведките. Този тип употреба от Русия на „въоръжена информация“ донесе объркване в Украйна през 2014 година. Тогава руснаците разпространяваха теории на конспирацията за свалянето на малайзийския самолет и така оправдаваха нахлуването си в Крим.
Така че, да очакваме ли през октомври изненада „от Путин с любов“?
Путин вече се намесва във вътрешната политика във Франция, Холандия, Великобритания, като помага на крайните партии да дестабилизират страните. Изглежда в момента прави почти същото в САЩ – освен хакването на имейлите на демократите и атакуването на електронната система с избирателните списъци, излезе информация и за наемане на тролове, които трябва да се представят в туитър и другите социални мрежи за подкрепящи Тръмп американци. Тръмп и Путин вече се обясниха един на друг колко си се възхищават и дори след раздялата с шефа на кампанията Пол Манафорт (работил за проруския бивш президент на Украйна Виктор Янукович – б.р.), Тръмп и някои от топ-съветниците му все още имат близки връзки с Москва.
Суперконкурентната американска медийна среда е уязвима пред точно този подход, който руските хакери използваха в случая със Сорос – откраднаха документите, промениха ги, а после ги публикуваха вместо оригиналите. Ако хакерите на Путин „доставят“ такъв тип документ срещу Клинтън в края на октомври (изборите са на 8 ноември – б.р.), конкуренцията ще принуди медиите да съобщят за тях, още преди да имат възможност да проверят дали са променени.
Не знаем дали и какво са планирали хакерите на Путин за тази есен. Но фалшифицираните документи на Сорос могат да ни подскажат.
...
Дейна Милбанк е политически наблюдател на "Вашингтон пост". Преводът е на Клуб Z.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни