Бившият премиер Симеон Сакскобургготски нарече "интересна" идеята почетният лидер на ДПС Ахмед Доган да бъде номиниран за президент на предстоящите избори на 6 ноември. Ето как Сакскобургготски отговори на въпрос в интервю за радио "К2":

К2: В момента се завъртя името на г-н Ахмед Доган, според Вас готово ли е българското общество да има за президент човек от турски произход и той може ли да бъде обединител на нацията?

Сакскобургготски: Това са два въпроса, които са съвсем отделни. Едно е човек да има качествата и възможностите, друго е да се приеме. Но аз мисля, че това да се завърти подобна идея, както Вие казвате, вече е интересно, защото показва, че нямаме специални предразсъдъци или предубеждения, както в други страни, което мисля, че е много положително?

Попитан каква, според него, е целта на ДПС, когато казват, че Доган е подходящ за поста, Сакскобурготски препраща въпроса към представителите на движението. 

"За европейските страни, включително за България, няма друг изход или опция, въобще, да имаме някаква роля в световната политика, ако не се придържаме към ЕС".

Това заяви бившият премиер Симеон Сакскобургготски в интервю пред БГНЕС по-рано през деня. Според него България трябва да подкрепя европейския проект непрекъснато и да не се разпространява "един негативизъм, който е нещо като мода в момента.

"Всеки разбира повече и знае повече, осъжда едно и критикува друго, а да види колко години са били необходими, за да се постигнат всички преимущества, които ни гарантира ЕС и да се подкрепи", каза още Симеон.

Европа трябвало да се справи с бежанската криза по един справедлив и енергичен начин. Той коментира, че канцлерката на Германия Ангела Меркел е достатъчно опитен политик, който може да се справи с кризата, но това не може да стане "от един ден на другия".

"Трябва да погледнем и колко работни места и други възможности съществуват в ЕС, където биха могли да се пласират много хора. Това също е нещо, което изисква и време, и поради опасността от тероризма веднага се включват и други пречки, за по-ефективно или бързо справяне с подобна криза", обясни Симеон.

Той изтъкна, че действията на българското правителство трябва да се координират със съседните държави, защото "понякога може да има известни чувствителности и тъкмо е хубаво да се избегнат".

"И в други моменти е имало такива огромни количества бежанци, както навремето от Палестина. След това от Ирак. Има неща, които са били преодолени, но за момента трябва да се опитаме по всякакъв начин да се намери едно решение и най-вече да не се делят страните на за, про, по-щедри, по-нежелаещи. Всяка страна трябва да разбере, че единствената полза и интерес, който има, е да действат като една цялост и организация, какъвто е самият ЕС", заяви Симеон.

И допълни:

"Когато има изпитания, това също закалява и кара хората да се напрегнат и да стигнат до решение. Няма друг избор. Това, мисля, че е достатъчен аргумент, а от там нататък, естествено има и много други теми, по които трябва да гледат по един обединен начин, а не да се дялат на групи, групички, защото европейските граждани чакат да видят от своите управници нещо, което да е по-съществено и по-конкретно".