Европейските външни министри, които обсъждат днес в Люксембург положението в Сирия, нямат в дневния си ред нови санкции срещу Русия заради бомбардировките ѝ над Алепо.

"Това не е предложено от нито една държава-членка. То е в медиите, но не и в нашите дискусии", каза на влизане в Съвета по външни работи върховната представителка на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини.

"ЕС няма само санкции в чантата си с инструменти", добави тя. "Това, което е важно за нас, е да не позволим ескалация... Ескалацията може да доведе до сценарии, които излизат извън контрол".

Европейски източник каза в понеделник, че обсъжданията в Съвета ще са отворени, що се отнася до санкциите и резултатът им не може да се предвиди. Очаква се министрите остро да осъдят въздушните удари на руската и сирийската правителствена авиация върху цивилни, включително и върху хуманитарен конвой в Алепо.

В същото време ЕС се стреми да възстанови диалога между страните в конфликта, като в него бъдат включени и регионални сили като Турция, Саудитска Арабия и Иран. 

"Ако хората продължават да разговарят, това значи, че има политическа воля", каза Могерини.

Френският външен министър Жан-Марк Еро обаче остави отворена вратичка за решение, включващо санкции:

"Днес ще обсъдим всички възможности за натиск върху режима на Башар Асад и неговите съюзници", каза той, споменавайки сирийския президент.

Люксембургският му колега Жан Аселборн обаче ясно изключи санкциите на този етап:

"Първо нямаме консенсус за тях и второ те са контрапродуктивни...Имаме и други средства", каза той.

Министрите ще обсъдят и операцията на иракските правителствени сили и техните западни съюзници за освобождаване на северния иракски гард Мосул, каза Еро - "след като спечелим войната, трябва да спечелим мира".

"Продължаваща криза в Алепо и бомбардировките на цивилни, безразборното избиване на жени и деца в този град са срам за човечеството", каза британският външен министър Борис Джонсън. "Ще обсъдим как да поддържаме натиска върху режима на Асад и на кукловодите му в лицето на руското правителство и, разбира се, на иранците... Има много неща, които правим. Знаете, че има икономически санкции. Прилага се и много дипломатически натиск. Но подчертавам, че решението на този въпрос, спасението на Алепо е в ръцете на режима на Асад и на руснаците... Аз апелирам към величието на руския народ да избере друг път, на мира, който ще ни върне към преговорите в Женева". 

Отношенията на ЕС с Русия са една от основните теми на започваща в четвъртък в Брюксел двудневна среща на върха на ЕС. За такава дискусия дълго настоява италианският министър-председател Матео Ренци, който иска и ЕС постепенно да започне да отменя санкциите срещу Русия заради намесата ѝ в източна Украйна. За облекчаване на санкциите досега са се изказвали и правителствата на Австрия, Гърция, Словакия и Унгария. Руските бомбардировки над Алепо обаче правят такова объждане неуместно в момента.

ЕС не участва в среща за подновяване на диалога за мир в Сирия между американския държавен секретар Джон Кери и руския външен министър Сергей Лавров в Лозана, Швейцария миналата събота, където бяха представени още Египет, Йордания, Иран, Саудитска Арабия и Турция.