Единствените сгради в Европа, които носят името „Тръмп”, са в европейската част на Истанбул. От 2015 година насам двата небостъргача в турската метрополия обаче не се радват на особена почит. Откакто републиканският кандидат започна да се обявява против приема на мюсюлмански мигранти, турските политици се опитват да сменят името на двете кули. Групата „Тръмп” управлява и едно голф-игрище в Шотландия. Това са всъщност двете почти единствени допирни точки на Доналд Тръмп с Европа. Голф-игрището край Абърдийн, което Тръмп описва като "създадено от Бога" заради красивата му природа, предизвиква много ядове на шотландското правителство и на живущите около него. За голф-игрището се водят няколко процеса. Досега компанията на Тръмп не е инвестирала планираните средства, а броят на новите работни места е далеч под очакванията. Това разбира се не попречи на Доналд Тръмп да заяви при посещението си в страната през юни, че бил "покорил и убедил Шотландия". Същото щял да стори и в САЩ като кандидат на Републиканската партия.
В добри и в лоши времена
Германският евродепутат Дейвид Макалистър, който и сам има шотландски корени, казва за Доналд Тръмп:
"За нас, европейците, Донълд Тръмп е една голяма неизвестна. Не знаем почти нищо за неговата външна политика, защото той не говори много за нея. А когато реши все пак да каже нещо по тази тема, то звучи доста заплашително", казва политикът. Дейвид Макалистър е председател на групата за приятелство със САЩ в Европарламента.
"В Европа, естествено, познаваме по-добре Хилари Клинтън. Знаем, че тя вярва в трансатлантическите отношения. С нейна помощ можем да постигнем много", обяснява Макалистър. Много все още активни европейски политици познават Хилари Клинтън от времето ѝ на държавен секретар. И повечето европейски политици очакват от нея последователност, допълва евродепутатът.
Всички досегашни президенти на САЩ винаги са държали на НАТО като на стабилизиращ фактор. Но Доналд Тръмп си позволи да наруши и това табу. Говори, че възнамерявал да запази Алианса, само ако Германия си плаща за сигурността. Дейвид Макалистър се опитва дипломатично да формулира своите очаквания.
"ЕС и САЩ имат много тесни и здрави връзки. Ние трябва да се концентрираме над по-нататъшното им заздравяване, независимо от изхода на изборите. Трябва да сме подготвени както за добри, така и за лоши времена", казва той.
" ... нали не иска да става папа?"
В Брюксел обаче се намират и фенове на Тръмп, предимно в лагера на десните популисти. Британският депутат Найджъл Фараж дори участва в предизборни мероприятия на Доналд Тръмп. Двамата си поставят сходни приоритети: „Britain first” и „America first”.
Фараж се опитва да омаловажи дори сексистките изявления на американеца.
"Доналд Тръмп поне е честен. Той е такъв, какъвто е. А и нали няма да бъде избиран за папа – той се кандидатира за президент на САЩ. И той е човек като всички останали - а всеки човек си има и недостатъци", заяви Фараж в интервю за американската телевизия "Fох". Той допълва, че никой не знае какви тайни още има около Хилари Клинтън.
Кресливата предизборна борба в САЩ, която се води без дискусии по конкретни факти и съществени теми, предизвиква необичайни реакции сред утвърдените политици в Европа. Германският финансов министър Волфганг Шойбле например заяви следното по повод втория телевизионен дуел между Клинтън и Тръмп, в който Тръмп заплаши да вкара Хилари Клинтън в затвора, ако бъде избран за президент:
"Ако това ще е в бъдеще принципът за вземане на политически решения, Бог да пази демокрацията и правовата държава".
Министърът на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер пък нарече Тръмп "проповедник на омразата". Външният министър поставя Тръмп на едно стъпало с десните и левите популисти в Европа.
"Погледнете кресльото Тръмп в Америка! Тези хора си приличат като две капки вода. Те си играят със страховете на хората", заяви Щайнмайер.
Липса на субстанция
Консервативният евродепутат Дейвид Макалистър не престава да се учудва от това, че предизборната борба в САЩ се върти около маловажни неща като мейли, афери и ругатни, докато светът чака решения по сериозните проблеми, свързани със Сирия, Ирак, Афганистан, Украйна или Русия.
Засега европейските институции се въздържат да дават оценка на ниското ниво на предизборната борба в САЩ. Но в кулоарите вече се усеща известно облекчение от факта, че Доналд Тръмп изостава в надпреварата. Само малцина европейски политици биха искали той да стане президент на САЩ. Един европейски дипломат заяви чистосърдечно:
"Тръмп е луд. А Хилари не е перфектна, но е предвидима".
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни