Здравният министър Петър Москов заяви пред Нова тв, че неговата партия ДСБ го е оставила в изключително тежък момент. В края на миналата година Москов остана член на кабинета въпреки, че ДСБ излезе в опозиция. Подобна теза - за това, че ДСБ е изоставила Москов точно по време на здравната реформа - неведнъж е заявявал и премиерът Бойко Борисов.

"Това, което казва г-н Атанасов, с когото сме прекарали 14 години заедно, е долна лъжа".

Така Москов коментира твърдението на зам.-шефа на ДСБ Атанас Атансов, че той се е договорил с Борисов предварително за министерския си пост.

"Участвал съм в преговорите, докато се договаряше управленската програма. След разговорите, които завършиха с уклончив успех, обвиненията срещу мен бяха, че съм недиалогичен", обясни той.

И допълни, че е не бил част "и за секунда" от официални и неофициални разговири за персоналния състав на правителството, които са се водили от председателите на партиите. 

"С Бойко Борисов не съм се договарял, ние сме подписали коалиционно споразумение и аз съм стоял зад него. Няма задкулисие и договорка", категоричен бе Петър Москов.

Москов каза още, че няма да участва в проекти, визирайки очевидно новия проект, готвен от лидера на ДСБ Радан Кънев, и ще работи за "ясна патриотична програма". 

"Ние си прибрахме версиите и ги насочихме към здравната политика. Обвинението срещу мен ме обижда, но вярвам, че всичко това ще завърши с ясното разкриване на истината. Усилието на здравното министерство е било постигането на максимална ефективност на публичните пари. На този фон обвинението в безстопанственост ми звучи обидно персонално.

Така Москов коментира обвиненията, повдигнати му от прокуратурата за безстопанственост заради бартера на ваксини между България и Турция.

"Много добре знам какви икономически и медийни среди стоят зад публичната атака срещу мен. Това са средите, които доведоха българското здравеопазване до дереджето, в което го заварихме. Същите, които го управляваха в течение на 20 години", каза още Москов.

Той каза още, че обвиненията към него касаят само финансовите параметри на "взаимното дарения с Турция" и прокуратурата не твърди, че ваксината "Пентаксим" е некачествена или вредна.

"Имахме няколко становища, че предстои криза и трябваше моментално да се вземе решение. Питахме всяка една европейска държава могат ли да ни помогнат, но те нямаха ваксини. Всичко е по закон", уточни Москов.

И допълни:

"Ако трябваше да купим 100-те хиляди броя "Пентаксим", ние трябваше да платим 4,8 милиона лева. Как така като изнесеш нещо на стойност 370 хиляди лева и ти дарят нещо за милиони, си ощетил някого".

Той е убеден, че има неясноти в разследването и в хода на досъдебното производство те ще бъдат изяснени.

"Заварихме болнична система, която не е предмет на каквато и да било разумна държавна политика и там потъват огромно количество пари. В момента екипът на здравното министерство направи Национална здравна карта със задължителен характер – нещо, което 10 години беше само заявка, а сега вече е факт. Заварихме липсваща и лоша лекарствена политика. Към момента на базата на тежка експертна работа НЗОК взе от печалбите на фирмите милиони. Те отиват за лечение на хиляди български граждани. Тоест ние си прибрахме версиите и ги насочихме към здравната политика", каза още Москов.