Бившият министър на образованието Владимир Атанасов стана поредният "ВИП-клиент" на прокуратурата, който я осъди да му плати обезщетение от близо 20 000 лв. заради незаконно повдигнато обвинение. Окончателното решение е на Върховния касационен съд (ВКС), пише "Правен свят".

Атанасов беше министър в кабинета на НДСВ, а обвинението срещу него беше за престъпление по служба. През 2011 г. той беше обвинен, че като министър е сключил предварителен договор с "Краун хотелс" ООД (фирма на Георги Велчев, брат на бившия финансов министър Милен Велчев), с който се заменят недвижими имоти (частна държавна собственост – хотели "Ехо" и "Мургаш" в комплекс "Златни пясъци") срещу поето задължение от "Краун хотелс" ООД да построи сграда с разгърната площ от 1100 кв.м, за което отделно на дружеството ще бъде учредено право на строеж върху парцел публична държавна собственост на Икономическия университет във Варна.

Сградата така и не беше построена, а старите и неподдържани общежития "Ехо" и "Мургаш" бяха съборени още през 2002 г. и на тяхно място е вдигнат хотел "Хелиос". Прокуратурата твърдеше, че от действията на Атанасов са настъпили имуществени вреди за 454 166 лв.

След оправдателни присъди на две инстанции държавното обвинение отказа да протестира пред ВКС и Владимир Атанасов беше окончателно оправдан. В исковете си по ЗОДОВ бившият министър искаше 30 000 лв. обезщетения за неимуществени вреди и 5400 лв. за имуществени.

На първа инстанция Софийският градски съд (СГС) присъди на Атанасов обезщетение от 12 000 лева за моралните вреди и 4500 лв. за имущестнеите, след като прие, че процесът е приключил за по-малко от 2 години, той е бил с най-лека мярка за неотклонение и репутацията му не е била накърнена.

Апелативните съдии обаче прецениха, че това обезщетение е занижено, защото не отчита в достатъчна степен данните за негативното въздействие на обвинението върху цялостния професионален и социален статус на Атанасов, който е публична личност и човек, ползващ се с утвърдена професионална репутация и авторитет, допълва правният сайт. Така САС завиши обезщетението за неимуществени вреди до 20 000 лева и уважи изцяло иска по отношение на имуществените.

Прокуратурата обжалва пред ВКС, като изтъкна, че апелативните съдии необосновано са завишили обезщетението. Според държавното обвинение обезщетението не било съобразено и с критерия за справедливост, защото делото е приключило в разумен срок и не е възпрепятствало професионалното развитие на Атанасов, който станал и професор.

ВКС приема частично позицията на прокуратурата и това, че действително САС не е отчел в пълна степен посочените от държавното обвинение обстоятелства. Според върховните съдии е неправилен изводът за връзка между действията на прокуратурата и широкия медиен отзвук на делото срещу Атанасов. Както първата, така и последната инстанция споделя, че общественият интерес е бил засилен заради позицията на Атанасов като министър на образованието.

ВКС пише още, че работа на прокуратурата е да повдига и поддържа обвинения за престъпления от общ характер, а "политиците за разлика от частните лица, съзнателно избират да са публични фигури, които са изложени на показ пред журналистите и обществото". Роля на медиите пък е да информират обществото за политическия процес.