Съдии от софийския районен съд, начело с председателя Методи Лалов, излизат на протест в петък. В 11 ч. пред сградата на Висшия съдебен съвет те се събират на митинг "срещу цялостната политика на ВСС", а целта е "да се отстои независимостта на съдиите и служителите на СРС", става ясно от писмото до столичната кметица Йорданка Фандъкова, с което магистратите уведомяват за намеренията си общината, както е по закон.

"СРС не получава в достатъчна степен и необходимата институционална подкрепа от ВСС за решаване на натрупаните с десетилетия проблеми. В същото време, обаче, е обект на непрестанни проверки (често провокирани не от принципни съображения), които поради това не стават основа за анализ и конструктивни решения, а се превръщат в инструмент за накърняване на независимостта на съда", пише в съобщението във фейсбук страницата на съда за митинга. Има и призив към гражданите и представители на юридическата гилдия да се присъединят в знак на подкрепа. 

 

 

По-рано пред деня от Съюда на съдиите в България излязоха с остра декларация.

"Съюзът на съдиите в България намира за необходимо да изрази категоричната си позиция по отношение на решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет от 6.12.2016 г., с което по инициатива на главния прокурор... мнозинството от колегията взе решение за извършване на проверка на дейността на наказателните отделения на Софийски градски съд и Софийски районен съд." (СРС беше добавен в последния момент, според някои - от "кумова срама", б.р.)

Това пише в документа, който се появи, след като стана ясно, че по сигнал на Цацаров Инспекторатът отново ще проверява двете съдилища, които току-що е проверявал.

Клуб Z вече писа за случая, при който Съветът се зае с информация на прокуратурата за забавено изписване на дела, част от която дори самата прокуратура призна, че не отговаря на истината.

Това е част от проверките, които текат, откакто Калоян топалов оглави съда....

ССБ всъщност праща втора декларация по повода - първата бе, че е правен парадокс прокуратурата да контролира дейността на съда, като по закон е обратното. Групата "бунтари" във ВСС дори опитаха да подтикнат съдийската колегия да защити със становище магистратите в черни тоги срещу Цацаров, но отговорът бе - мълчание...

"Това решение, както и решението от същото заседание за образуване на дисциплинарно производство срещу съдия Мирослава Тодорова, също инициирано от главния прокурор, са поредното доказателство за неравнопоставено третиране и избирателен подход към определени съдилища и съдии. Висшият съдебен съвет и в частност Съдийската му колегия все още дължат отговор на въпроса какви са били причините и кои са били отговорните лица от предходното ръководство на СГС за констатираните при проверката на нарочната комисия на ВСС „недобри практики“, обобщени в доклада от месец април 2015 г.", пишат още от ССБ.

Става въпрос за доклада, който Съветът изготви, след като френският посланик Дьо Кабан каза фразата за "гнилите ябълки" и на пръв поглед записа в него куп установени нередности. После обаче ВСС твърдо шиканира всякакви евентуални тежки последици за заместничките на Владимира Янева - Богдана Желявска и Петя Крънчева, които фигурираха в доклада.

Ето и целия текст на декларацията на ССБ:

"Съюзът на съдиите в България намира за необходимо да изрази категоричната си позиция по отношение на решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет от 6.12.2016 г., с което по инициатива на главния прокурор, опосредена от внесено предложение на Комисията по дисциплинарни производства, мнозинството от колегията взе решение за извършване на проверка на дейността на наказателните отделения на Софийски градски съд и Софийски районен съд.

Това решение, както и решението от същото заседание за образуване на дисциплинарно производство срещу съдия Мирослава Тодорова, също инициирано от главния прокурор, са поредното доказателство за неравнопоставено третиране и избирателен подход към определени съдилища и съдии. Висшият съдебен съвет и в частност Съдийската му колегия все още дължат отговор на въпроса какви са били причините и кои са били отговорните лица от предходното ръководство на СГС за констатираните при проверката на нарочната комисия на ВСС „недобри практики“, обобщени в доклада от месец април 2015 г.

Както е видно от същия доклад, още при извършената тогава проверка, обект на интерес от страна на комисията е била и срочността по разглеждане на дела в СГС и особено в наказателното му отделение, включително и изготвянето в срок на съдебните актове и мотивите към тях. В последвалия период от време проверки на наказателните отделения на СГС и СРС са били извършвани от Инспектората към Висшия съдебен съвет, както и съответните по-горни съдилища.

Всички констатирани данни при тези проверки са били на разположение на членовете на ВСС и на ИВСС както по отношение на цялостната дейност на отделенията, така и на съдиите от тях. Дисциплинарни производства обаче са били образувани изключително по предложения на председателя на СГС, като част от тях все още не са приключили, някои от привлечените към дисциплинарна отговорност съдии са преустановили да правораздават и не са били отстранени от длъжност, без това да е предизвикало вниманието на Съдийската колегия на ВСС.

Повод за конкретното активизиране на Комисията по дисциплинарни производства и на ИВСС обаче се явява сезирането им от страна на главния прокурор с данни, събрани в хода на проверка, каквато прокуратурата не е оправомощена да извършва по отношение на дейността на съда. По този начин мнозинството в Съдийската колегия на ВСС легитимира тази нямаща своето основание в закона дейност на прокуратурата, а преди това отказа и да вземе отношение по манипулативния начин на представяне на извършената „проверка“ от страна на прокуратурата на дейността на наказателните отделения на СГС и СРС. Изразяваме твърдото си несъгласие с така демонстрираното избирателно отношение от страна на мнозинството на Съдийската колегия на ВСС и с използването на силов подход по отношение на явно считани за неудобни съдилища и съдии."