Едно от най-популярните търсения в Google тези дни е:

"Ще се почива ли на 2 януари 2017 г.".

Отговорът ще бъде "Да" и ще бъде даден от Народното събрание във вторник.

Парламентът ще заседава извънредно утре, за да гласува на второ четене промените в Кодекса за труда. С тях правителството ще загуби правото да размества почивните дни през годината, с което управляващите се съобразяват отчасти с исканията на работодателите.

Неработните дни покрай празниците ще се определят по нов начин. Министерският съвет повече няма да слива празничните дни през седмицата с уикендите и съответно ще отпадне отработването в съботни дни.  Очаква се депутатите да одобрят следния нов текст:

"Когато официалните празници, с изключение на Великденските, съвпадат със събота и/или неделя, първият или първите два работни дни след тях са неприсъствени."

Новата схема за почивните дни покрай празниците ще се приложи за първи път още на 2 януари 2017 г. Предстоящата Нова година (1 януари) се пада в неделя. Това означава, че 2 януари, понеделник, автоматично става неприсъствен ден.

От кодекса ще отпаднат и думите, че правителството може да размества почивните дни - нещо, за което настояваха работодателските организации КРИБ, БСК, АИКБ и БТПП. Предложението за това е направено между първо и второ четене от група депутати от ГЕРБ, начело със Светлана Ангелова, зам.-председател на комисията по труда и социална политика. Припомняме, че в първоначалния вид на проекта, както беше внесен в Народното събрание, правителството запазваше правото да размества почивните дни.

В кодекса обаче ще остане текста, даващ право на Министерския съвет да обявява еднократно и други дни за неприсъствени - за оказване на обществена почит към важни исторически, политически, културни или др. особено значими събития, както и дни за честване на определени професии и оказване на признателност.

Бизнес съюзите настояват през годината да се почива толкова дни, колкото са предвидени в Кодекса на труда, независимо дали официалните празници се падат през седмицата или в събота/неделя. Но това искане няма да им бъде удовлетворено.

Официалните празници в България са:

1 януари - Нова година;

3 март - Ден на Освобождението на България от османско иго - национален празник;

1 май - Ден на труда и на международната работническа солидарност;

6 май - Гергьовден, Ден на храбростта и Българската армия;

24 май - Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост;

6 септември - Ден на Съединението;

22 септември - Ден на Независимостта на България;

1 ноември - Ден на народните будители - неприсъствен за всички учебни заведения;

24 декември - Бъдни вечер, 25 и 26 декември - Рождество Христово;

Велики петък, Велика събота и Великден - неделя и понеделник, които в съответната година са определени за празнуването му.

През 2017 г. ще има още два случая, в които официален празник ще съвпадне със събота и неделя. 6 май се пада в събота, което означава, че неработен ще бъде 8 май, понеделник.

А Бъдни вечер се пада на 24 декември, неделя. Това ще роди интересен юридически казус. Ако новите текстове в Кодекса на труда влязат в сила, това означава, че 25 декември 2017 г. трябва да е неприсъствен като вид компенсация, че Бъдни вечер се е паднала в неделя. Само че 25 и 26 декември също са официални празници и новото правило няма как да бъде приложено, тоест българите ще почиват един ден по-малко на Коледа 2017.