Формация "Да! България" се сформира по много спонтанен начин. От човек на човек се събират силни личности от различни професии. Имаме много силен демократичен дух - по никакъв начин няма заплаха, че моето или друго име ще я доминира. Абсолютен приоритет ни е създаването на демократична институция, силна със своята демократичност.

Това каза за предаването "Преди всички" по БНР бившият министър на правосъдието Христо Иванов, който припомни, че проектоуставът на формацията вече е публикуван, а учредителното събрание, на което се очакват около 700 души, е в събота.

На практика тази политическа сила се формира от средите на едно много силно гражданско движение в различни сектори, което в момента намира свой политически израз. Това са хора, които всеки по своему се е сблъсквал с българската мафиотизация и олигархия – дали в бизнеса, дали в науката, дали в здравеопазването, дали в правосъдието, като мен…

Мисля, че за много от тези хора дойде моментът да осъзнаят, че гражданските, отделните секторни усилия, в малки групи, каквото можаха постигнаха. Трябва да пренесем битката на политическото поле и тези хора сега влизат там. Те досега не са били там, не са искали да бъдат!

Иванов е категоричен, че партията не поставя във фокуса си само корупцията, а дава да се разбере, че ако този проблем не е разрешен, не може да се води сериозен разговор за ускореното развитие:

Имаме чисто корупционния, който извеждаме пред скоби. Но по-големият проблем, за който говорим, е, че българската политика и българската политическа класа всъщност не обсъжда варианти за едно ускорено развитие на страната, реално. Има лозунги всякакви, но конкретика няма!

Аз мисля, че всеки български гражданин, независимо от това с какво се занимава – дали е миньор, който трябва да седи в забоите, за да си получи заплатата, или е човек, който вижда поредната телефонна измама и вижда, че с години клановете, които организират тези измами, са буквално недосегаеми от МВР - говоря не за някакви дребни риби, а за централната им структура. Мисля, че всеки един човек разбира, че зад това стои корупцията и че без да се справим с нея, ние не можем да говорим за ускорено развитие, не можем да говорим за качество на живот.

Относно твърденията за връзки на бъдещата партия с олигарси, Иванов е категоричен, че партията осигурява "безрецедентна прозрачност" на финансирането си. Той допълни, че не знае дали освен неговото име ще има и други номинирани за лидер на "Да! България" в събота.

На опасенията - дали не са изцяло анонимни хора в партията, той отговаря, че пък в противен случай е щяла да се спусне "паролата", че тръгват изхабени лица.

Това не са службогонци, които търсят политическа изява само защото така си представят успеха в живота, обяви Христо Иванов.

Според него е обратното - това са хора, постигнали успех, но са разбрали, че има "таван" и за да се постигне нещо добро за страната, трябва да се "смени играта".

Той коментира и вече започналата пропагандна атака на още нерегистрираното движение:

Ние правим някаква малка, незначителна партийка, която няма никакво значение, обаче пеевските медии се разпъват с пяна на уста и всеки ден я плюят... Нищо че тя е толкова незначителна и толкова обречена на неуспех - каза иронично той по повод кафявите медии бухалки.

Когато тези наши критици в медиите си обявят как точно си финансират изданията, които очевидно нямат никакъв шанс да съществуват в една пазарна среда... Тогава ще говорим на равна нога.

Става дума за една система от клоаки - пропагандни, каза Иванов.