Изследване на "Галъп интернешънъл" показа забележителен синхрон с посланието на Ахмед Доган. По-малко от денонощие, след като мислите на почетния председател за национално обединение, патриотизъм и Левски, бяха публикувани на сайта на ДПС, ат агенцията предложиха свое проучване по актуални теми, проведено чрез телефонен сондаж. Този петък част от въпросите са посветени на ДПС, ДОСТ и Турция. И как гледат българите на връщане на ДПС във властта. Съвпадението е най-малкото любопитно.

От данните излиза, че 65 на сто от анкетираните смятат, че ДОСТ е по-близка до Турция, 22 на сто - че това е ДПС, а че половината от българите са съгласни ДПС да участва в някаква властова формула.

Ето и какво гласи текстът на коментара на агенцията:

"Постепенно напрежението в кампанията се увеличава, но вече не толкова по оста БСП-ГЕРБ, а по въпроса за междудържавните отношения на България и Турция. Този фактор може да промени изцяло политическия процес в страната в идните дни, а и трайно след това.Обществената интуиция засега нарежда ДОСТ като по-близка до Турция формация, в сравнение с ДПС. И върху двете стои подозрението, че не работят за интересите на България, но при ДОСТ това е по-изразено. А при директен въпрос кой е по-близко до Турция, 65% казват ДОСТ, а 22% - ДПС. Сондажът е проведен преди изявлението на Ахмед Доган.

Съществен въпрос в този момент става обществената приемливост на ДПС и ДОСТ. 20% от българите биха приели ДПС като част от някаква управленска формула, която да осигурява стабилност и да се противопоставя на потенциална намеса от страна на Турция. 29% биха приели това само при определени условия. 48% обаче не биха приели ДПС при никакви условия.

Този експериментален въпрос показва, че обществото ни е разделено наполовина по отношение на ДПС – половината биха го приели (със или без условности), а другата – не. Съотношението обаче вероятно ще се промени след изявлението на Доган, с което той на практика прави заявка срещу намеса от страна Турция и вероятно за включване на ДПС в обща политическа формула".

От агенцията обясняват, че са тествали и "Обединените патриоти" и "Воля" като приемлив партньор във властта (не се уточнява дали с ГЕРБ или БСП, вероятно по принцип). "Същият индикатор беше повторен и спрямо партията на Веселин Марешки, а също и спрямо патриотите. Патриотите разбираемо се ползват с най-висок кредит на доверие, като участник в бъдещо управление. Общо 63% биха ги приели в управленска формула – със или без условия. 58% пък биха приели формацията на Марешки", се казва в коментара на "Галъп интернешънъл".

Според данните ГЕРБ и БСП се справят еднакво в кампанията. И силите са изравнени. 

Данните са от експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“ по актуални теми, проведен между 14 и 15 март сред 802 души в цялата страна, независим от външно финансиране. 1% от извадката отговаря на около 55 000 души. Максималното стандартно статистическо отклонение при 50-процентните дялове е ±3,5%. Подобни сондажи могат да послужат за хипотези по важните въпроси на деня.