Протест и контрапротест - дали да има референдум в „Младост“ или напротив - да падне мораториумът върху строителството, се сблъскаха пред сградата на Столичната община.

„Тук сме, за да подкрепим желанието си да има референдум. Дори да не го признаят, защото от СОС твърдят, че въпросите не били зададени коректно, нека тогава ни помогнат с въпросите, нека чуят нашия глас“, каза пред БГНЕС Татяна Христова, една от протестиращите.

„В "Младост" живеем стотици хиляди души и нашето качество на живот се влошава всеки ден, защото кварталът се презастроява. Той вече е презастроен, а се издават още хиляди разрешителни, които се подписват от главния архитект Здравков. Няма къде да играят децата ни“, посочи Христова.

Тя заяви, че гражданите на „Младост“ не искат да се секат дървета и да се отнемат малкото останали зелени площи.

„За съжаление не сме оптимисти за решението, което СОС ще вземе, но няма да спрем да се борим гласът ни да бъде чут. Призоваваме общинските съветници да ни помогнат. Няма да спрем с протестите, защото тези престъпления, които се извършиха в „Младост“ от старата управа, трябва да бъдат наказани и трябва да се преустанови тази порочна практика. Няма накъде да се строи в „Младост“. Няма да спрем, искаме да има референдум. Не може от 14 000 събрани гласа повече от половината да са недействителни, да ни обявяват за малоумни, че не сме разбирали въпросите. Не е редно така, ние сме мислещи и умни хора, ние сме ви избрали“, каза протестиращата.

Подкрепят ги и хора от други квартали.

До протеста за референдума се проведе и контрапротест против провеждането на референдум.

По-късно СОС отхвърли предложението за провеждане на местен референдум в жк „Младост“.

Въпросите, които гражданите поставяха, бяха – „Подкрепяте ли да се приемат изменения в ОУП и подробните устройствени планове на „Младост 1, 1-А, 2, 3, 4”, които не позволяват ново застрояване на съществуващите зелени площи и междублокови пространства“ и „Подкрепяте ли да се обяви мораториум върху издаването на разрешителни за строеж“.