Четири въпроса за КТБ към финансовия министър Кирил Ананиев са задали по Закона за достъп до обществена информацията бившите депутати Мартин Димитров, Петър Славов и Методи Андреев, представители на "Нова република".
Те припомнят, че за повече от 2 години са върнати под 5% от масата на несъстоятелността на банката и наричат резултата "крайно незадоволителен".
„От страна на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ) бяха изказани твърдения, че е необходима вътрешна проверка на работата на квесторите на КТБ. Дали и на какво основание в техния мандат са допуснати огромен на брой и суми цесии и прихващания. Също така кои и по какви критерии от тези прихващания са оспорени пред съда. Дали всички най-големи по размер прихващания са оспорени, или е извършена селекция", припомнят те.
Четирите въпроса, които задават по същество, са:
На колко възлиза масата на несъстоятелността на КТБ към 31.03.2017 година и от какви активи се състои?
Какъв е общият размер на предявените от синдиците на КТБ съдебни искове към 31.03.2017 година и за каква част от тях са наложени обезпечителни мерки – запори на средства и възбрани върху имоти и други?
Какъв е размерът на оценените като несъбираеми кредити?
По какви критерии синдиците са решавали кои прихващания да бъдат оспорени и кои да не бъдат?
Според Димитров, Славов и Андреев не е ясно и какви са били критериите за оспорване на едни цесии и прихващания пред съда, а на други - не. И питат дали Министерството на финансите е одобрявало "подбора". Според бившите депутати е нужно да се наеме нова международна компания, която да се заеме с връщането на източените средства от банката.
Времето за отговор на министър Ананиев по закон изтича идната седмица, ако от Министерството на финансите не поискат отсрочка от 14 дни, каквато опция има по закон, и ако от институцията не откажат отговор на някакво основание.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни