Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) сезира Европейската комисия (EK) за нарушение на общностното право при договорите за изкупуване на тока произвеждан от  „Контур Глобал Марица изток 3“ АД и „Ей и Ес 3С Марица изток 1“ ЕООД, съобщиха от ведомството. Според регулатора дългосрочните договори с НЕК  за изкупуване на електрическа енергия (ДДИЕ) от двата "американски" ТЕЦ-а представляват предоставяне на неправомерна държавна помощ на производителите.

Извършеният от ДКЕВР анализ на двете споразумения, сключени на 13 юни 2001 г. между „НЕК“ ЕАД и „Ей и Ес 3С Марица изток 1“ ЕООД и „Контур Глобал Марица изток 3“ АД, показа, че механизмът, според който общественият доставчик е задължен да изкупува цялото количество електрическа енергия, произведена от двете централи, не съответства на принципите и целите на Третия енергиен пакет, който сам по себе си е насочен към премахване на пречките пред конкуренцията на енергийния пазар. От друга страна, клаузите в тези споразумения не съответстват на стандартните договори за изкупуване на ЕЕ, сключвани на европейските пазари и поставят двете централи в по-изгодно икономическо положение, както от другите производители на енергия, така и от потенциалните нови участници на пазара, аргументират писмото си до Брюксел от ДКЕВР.

Според ДКЕВР споразуменията, сключени между НЕК и „Ей и Ес 3С Марица изток 1“ ЕООД и „Контур Глобал Марица изток 3“ АД, представляват държавна помощ, тъй като отговарят на всички критерии, предвидени в чл. 107, ал., 1 от Договора за функциониране на ЕС, а именно: участие на държавни ресурси, наличие на икономическо предимство, избирателност на предоставеното преимущество, както и нарушаване на конкуренцията и ефект върху търговията.

От ведомството припомнят, че заплаха пред либерализацията на енергийния пазар, породена от сключените ДДИЕ, бе констатирана и от КЗК през 2013 г. Комисията е отчела, че ДДИЕ оказват влияние върху количествата за изкупуване по квотен принцип и респективно върху формиране на цената за изкупуване и цената за доставка на електрическа енергия за регулирания пазар, а фиксираните цени влияят негативно на участието на пазара на останалите производители.

Двете споразумения представляват нова и неправомерна неправомерна държавна помощ по смисъла на Договора за функциониране на ЕС. Това я прави несъвместима с вътрешния пазар. В тази връзка с изпратените жалби ДКЕВР поиска Европейската комисия да постанови разпореждане за преустановяване на държавната помощ до окончателното си произнасяне със сезирания проблем, обявиха от ведомството.