"А вие защо сте тук? Да ви дават по талавизора ли (изказът е запазен - б.р.) Толкова ли сте важни, това ли искате, тропате тука с краче да ви дават... Много сте си повярвали, много сте полетели, че всички наши действия трябва да стават достояние на българския народ..."
Така съпредседателят на "Обединените патриоти" Валери Симеонов реагира на обвиненията от левицата за опит да се наложи цензура в парламентарния контрол с предложението той да се излъчва по БНТ 2, а не по БНТ 1, както досега.
Дебатите за парламентарния контрол станаха централна тема при разглеждането на Правилника за дейността на 44-тото народно събрание, по който депутатите ще работят в следващите години.
Симеонов реагира на обвиненията от Жельо Бойчев от левицата, че се извършва "пълзяща цензура" с това предложение. Преди това колегата му Антон Кутев реагира и на идеята за отмяна на блицконтрола към премиера и вицепремиерите всяка първа сряда в месеца.
Кутев от левицата отбеляза, че според това какъв е духът на правилника на НС определя как ще живеят всички.
"За нас промените, които се обсъждат сега, са определено антидемократични - заяви той. - Освен че в рамките на самия парламентарен контрол се променя броят на въпросите, които могат да се задават, е заложено блицконтролът да бъде премахнат. Той беше огромно завоевание на демокрацията, направено по времето, когато БСП беше на власт, насочено срещу нашите министри. Сега те се крият главно защото Бойко Борисов бяга отговорност. Те се опитват да скрият министър-председателя, преди да е станал такъв. Бойко Борисов е говорил само два пъти на блицконтрол през миналата 2016 г."
Валери Симеонов припомни, че от БНТ е имало редица писма, с които казват, че често заради пленарните заседания и задължението да излъчват контрола им се налага да променят програмната си схема. Той обяви, че не можело да се налага на хората какво да гледат по националната телевизия. "Телевизии ни заливат с турски сериали, ама и да ме вържат, няма да ги гледам - защо решихте, че хората искат да гледат парламентарен контрол", добави Симеонов.
Манол Генов от БСП предложи с ирония тогава само изявленията на премиера и министрите да се дават по БНТ 1, както и по телевизия СКАТ на Симеонов. Лидерът на НФСБ отвърна, че последното може да стане само ако министър-председателят и министрите си плащат по тарифите на телевизията.
Дебатите се размиха с това дали в Кърджалийско например се хваща БНТ 2, което скара Александър Симов от БСП и Цвета Караянчева от ГЕРБ, включително и на тема география на Кърджалийския регион. От ГЕРБ защитиха предложението на патриотите, а Цветан Цветанов дори връчи на левицата мотивите на БНТ за промяната. Не стана ясно защо тогава решението кога по кой канал на обществената телевиция да тече парламентарният контрол не се остави на ръководството на БНТ.
Цветанов обвини левицата, че е направила реклама на СКАТ и Алфа тв с "безсмисления дебат".
В дискусията се включи и лидерът на "Воля" Веселин Марешки, макар и да не стана ясно каква е тезата му.
Велислава Кръстева от ДПС припомни на залата, че целта на парламентарния контрол не е да се позакват депутатите, а да питат и говорят от името на избирателите и не може да се ограничава това.
Колегата й Йордан Цонев обаче не беше така обран. Той попита ГЕРБ и "Обединените патриоти" защо сега твърдят, че БНТ 1 и БНТ 2 имат еднаква тежест сред зрителите, щом изобщо не са протестирали, когато "Канал 1 предаваше умните и красивите протести на живо, все едно се случва някаква революция", като имаше предвид протестите срещу кабинета "Орешарски" след избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС.
Дискусията по темата кой и кога да излъчва парламентарния контрол в ефир се проточи толкова, че пленарното време не стигна, за да се гласува. Въпреки опита на Данаил Кирилов от ГЕРБ да се удължи заседанието, докато се проведе гласуването. Предложението му обаче бе в разрез с правилата, защото 14 ч минаваше, а подобни решения се взимат само в рамките на редовно заседание.
Преди да се изпокарат за националния ефир, депутатите се счепкаха и за парламентарните комисии. В крайна сметка се реши вече да няма комисия, която да надзирава работата на енергийния регулатор. БСП бяха "против".
Ожесточена дискусия имаше и по темата дали да се прави комисия, която да наблюдава сивия сектор и контрабандата - срещу тази идея на патриотите въстанаха от БСП, въпреки че ден по-рано я били подкрепили на заседанието на комисията по правилника.
Както и досега ваканциите на парламента ще са от 22 декември до 10 януари, десет дни по Великден и целия месец август.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни