Лозан Панов - председател на ВКС, нарече "стила на мафията" посрещането му от яки момчета с маски и отрязани агнешки главички на влизане на заседанието на ВСС, на което поиска проверка на главния прокурор за ЦУМ гейт.

"Странното е, че това, което се случва, е като някакъв пърформънс - като някаква сценка, лека закачка, намигване. Знаете - това е стилът на мафията", каза Панов.

Той припомни аналогията с "Кръстникът" - отрязаната и окървавена конска глава. А при нас виждаме одрани кървави агнешки главички. Панов обърна внимание, че държавата в лицето на полицията не е реагирала на случващото се, нищо че то става най-малкото срещу висш държавен служител.

"Както и да го тълкуваме – ако обществото остане овчедушно, ако обществото не реагира на всичко това, не съм сигурен докъде могат да стигнат тези атаки. Наивно е да мисля, че няма да бъде насочено - предвид на всички други атаки - към семейството ми, за мен лично персонално. Дори защо не и с физическо отстраняване. Защото аз ще продължа да говоря, ще продължа да защитавам своята теза."

Председателят на ВКС отбеляза, че случаят пред ВСС от миналия четвъртък преминава всякаква граница на нормалност в една държава. "Очевидно това е като леко предупреждение – тази символика сочи на времена, които са живяни в някои държави. Съжалявам, че те се връщат тук в България", каза още той.

По въпроса - къде им е конфликтът с главния прокуроор, той припомни, че Цацаров просто е отказал да отговаря на въпроси на ВСС за "тази нерегламентирана среща".

"Като по този начин съдебният парламетнт, а и обществото се задоволи единствено и само с неговата оценка на това какво се е случило. По този начин главният прокурор се постави над закона и над етичните правила. Оттук нататък мафията  може да се чувства абсолютно спокойна и безнаказана. Казусът вече е приключен. И следващото нещо е пропагандата след това да си свърши своята работа."

Панов напомни, че големият проблем е дали трябва "да се обожествява" фигурата на обвинител № 1, като няколко пъти повтори, че това не е личен конфликт и че няма значение дали човекът на поста ще се казва Сотир, Борис, Никола или Иван. Да се твърди, че е личен конфликт, е поредното изместване на темата, а става дума за искане на 6 членове на ВСС, които настояват да разберат какво се е случило, когато се пие кафе нерегламентирано с двама бизнесмени, единият от които е и висш политик, допълни той.


"Какво направи ВСС – главният прокурор беше абсолютно кратък, не отговори на въросите - нямаше разискване на факти, нито един факт не беше коментиран.  Единствено даде неговата субективна представа, че не е напрвил нищо нередно. Задоволихме се с неговата оценка.
Ето защо аз смятам, че е необходима спешна закондателна промяна, която да спре обожествявнето на главния прокурор",
обяви Панов за пореден път.

И каза, че всеки човек си има светла и тъмна страна. А властта е голямо предизвикателство за тъмната страна, защото дава много изкушения. 

"За да може да не се даде възможност на тъмната страна да надделее, има регулатори. Трябва да има механизъм, който да позволява безконтролността на която и да е фигура в държавата да не се проявява. Нашата най-близка история показа, че това е много голямо изкушение за когото и да било. 

Ако на някого дадете безгранична власт, нормално е тъмната страна - откакто свят светува - тя да бъде изкушена и да се прояви."

А дали се е проявила тъмната страна в случая? Липсата на резултати и това, че всичко се повтаря, според Панов показва, че именно това се случва практически.

Той припомни като пример за безконтролност, че дори по "Яневагейт" - история, умишлено неглижирана от Бойко Борисов като "две каки", - е имало някаква квазипроверка, която завърши безславно. А сега и това няма да има. Той препрати и към думите на Борисов, да се остави съдебната реформа "за след г-н Цацаров".

Панов цитира предишния обвинител № 1 Борис Велчев - колко лесно може да бъде повдигнато обвинение на всекиго и колко лесно бизнес отношения между партньори могат да бъдат решени с помощта на някой прокурор, който повдига обвинение.

Той се върна на Бойко Борисов, като заяви, че аналогията с румънската система му звучи много странно.

"- Там е 55% авторитетът на прокуратурата, в България е под 8%.

- В Румъния има самостоятелен орган и DNA (антикорупционната дирекция, оглавявана от Лаура Кьовеши, б.р.) има правомощията да проверява и да разследва за корупция главния прокурор на страната.

- И още нещо много важно: почти 80% от обвинителните актове, които влизат в съд, завършват с осъдителна присъда.

Така че разликите са много големи - тази активност на прокуратурата с повдигане на обвинения в крайна сметка се различава съществено от румънския модел."

Той нарече румънския модел "много страшен".

"Много е страшен, защото е много страшен за тези, които дават сигнал с агнешки главички."

На въпроса, насаждан от кафявите медии - него кой може да го проверява, Панов отговори: "Разбира се, че прокуратурата. Но при главния прокурор е различно."

Той каза, че тезите, прокарвани през т. нар. медии от кръга на Пеевски, се официализират в държавния орган ВСС чрез изказвания на негови членове.

"Атаките, които са от тези посоки - а те са и от медиите на този кръг, и от ВСС - са демонстративни. Основната цел е да ме спрат – агнешките главички го доказаха достатъчно ясно.

Всички имоти са обявени, включително и на моята жена, моят брак с нея не е таен - отвърна той на последните писания, че имал 6 апартамента. - Изобщо абсурдно е да се влиза в този диалог, който вече преминава личностни граници и засяга семейството ми. Трудно е да се отговаря на въпроси, които се нелепи и са абсурдни. 

Така оставени на пода пред ВСС агнешките главички показват къде е оставена самата държава - в ръцете на хора, които са я завладели и не искат да се върне в ръцете на гражданите."