Европейската икономика навлезе в петата си година на възстановяване, което вече обхваща всички държави — членки на ЕС, съобщи днес Европейската комисия, обявявайки пролетните си икономически прогнози за тази година. Очаква се това да продължи като цяло с постоянни темпове през тази и следващата година.
Европейската комисия растежът на БВП на еврозоната ще е 1,7 % през 2017 г. и 1,8% през 2018 г. (в зимната прогноза съответно 1,6 % и 1,8 %), съобщи еврокомисарят по икономиката и финансите Пиер Московиси.
Растежът на БВП в ЕС като цяло се очаква да остане на постоянно равнище от 1,9 % през двете години (1,8 % и за двете години в зимната прогноза), каза той.
„Европа навлиза в своята пета последователна година на растеж, подпомаган от гъвкавата парична политика, устойчивото доверие на предприятията и потребителите и подобряването на световната търговия", каза Московиси. "Добра новина е и фактът, че високата степен на несигурност, която се наблюдаваше през изминалите дванадесет месеца, изглежда започва да намалява. Но възстановяването на заетостта и инвестициите в еврозоната продължава да бъде неравномерно".
Комисията очаква световният икономически растеж извън ЕС да се повиши до 3,7 % тази година и 3,9 % през 2018 г. спрямо 3,2 % през 2016 г. (без промяна спрямо зимната прогноза).
Китайската икономика ще остане стабилна в близко бъдеще, а възстановяването на цените на стоките помага на другите държави с бързо развиваща се икономика. Перспективата за икономиката на САЩ до голяма степен остава без промяна в сравнение със зимната прогноза. Като цяло не се очаква нетният износ да има въздействие върху растежа на БВП на еврозоната през 2017 г. и 2018 г.
Увеличението на цените на петрола е довело до ускоряване на инфлацията през последните месеци, посочва също Комисията.
Обаче същинската инфлация, която изключва нестабилните цени на енергията и непреработените хранителни продукти, е останала относително стабилна и значително под своята дългосрочна средна стойност. Инфлацията в еврозоната се очаква да се повиши от 0,2 % през 2016 г. до 1,6 % през 2017 г., преди да се върне отново на равнище от 1,3 % през 2018 г.
Частното потребление е основният двигател на растежа през последните години. През 2016 г. то е нараснало с най-големи темпове за последните десет години. Очаква се обаче да намалее през тази година, тъй като инфлацията отчасти ограничава засилването на покупателната способност на домакинствата. През следващата година, с очаквания спад на инфлацията, частното потребление би следвало отново леко да нарасне.
Комисията прогнозира, че инвестициите ще се увеличават със сравнително стабилни темпове, но ще продължат да бъдат възпрепятствани от скромните перспективи за растеж и необходимостта от по-нататъшно намаляване на задлъжнялостта в някои сектори.
Безработицата продължава тенденцията си към намаляване, но остава висока в много държави. В еврозоната се очаква тя да спадне до 9,4 % през 2017 г. и 8,9 % през 2018 г., най-ниското ѝ равнище от началото на 2009 г. Тенденцията в ЕС като цяло се очаква да бъде подобна, като безработицата се очаква да спадне до 8,0 % през 2017 г. и 7,7 % през 2018 г., най-ниското ѝ равнище от края на 2008 г. насам.
Състоянието на публичните финанси в еврозоната и в ЕС се подобрява, се отбелязва още в прогнозата. Публичният дефицит в еврозоната се очаква да намалее от 1,5 % от БВП през 2016 г. до 1,4 % през 2017 г. и 1,3 % през 2018 г., докато в ЕС като цяло той се очаква да се понижи от 1,7 % през 2016 г. до 1,6 % през 2017 г. и 1,5 % през 2018 г.
Комисията прогнозира, че съотношението на дълга към БВП ще намалее от 91,3 % през 2016 г. до 90,3 % през 2017 г. и 89,0 % през 2018 г., докато в ЕС това съотношение се очаква да се понижи от 85,1 % през 2016 г. до 84,8 % през 2017 г. и 83,6 % през 2018 г.
Прогнозата отбелязва, че несигурността на икономическите перспективи остава висока, макар рисковете да са по-балансирани от отчетените през февруари. Остава възможността за влошаване на показателите. Външните рискове са свързани с бъдещата икономическа и търговска политика на САЩ и с геополитическото напрежение в по-широк контекст. Икономическите реформи в Китай, състоянието на банковия сектор в Европа и предстоящите преговори с Обединеното кралство за излизането му от ЕС също са възможни рискове за влошаване на прогнозата.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни