Федералната агенция в САЩ започна процеса по премахване на мрежовата неутралност, която не позволява на големите компании да монополизират Интернет.
Мрежовата неутралност звучи много сложно, но всъщност е много прост принцип - а именно, интернет доставчиците са длъжни да доставят на всички уеб сайтове еднакъв достъп и еднаква скорост до мрежата. Ако този принцип бъде премахнат, това е все едно да позволим на производителите на коли да сложат ограничение на скоростта на магистралата 150 км/ч за БМВ, "Ауди" и "Мерцедес" и 110 км/ч за всички други марки. Така конкуренцията ще бъде убита и монополите ще завладеят терена.
В интернет примерът би могъл да звучи така - YouTube клипчетата да зареждат моментално, а видеото от стрийминг компанията Netflix да се бави с минути. В САЩ големите интернет доставчици притежават и много онлайн услуги и могат да помогнат на едни, за сметка на други. Гигантите в индустрията ще притиснат останалите, докато имат капитала да ги изкупят.
Тримата членове на Федералната комисия по комуникации зад океана решиха вчера да започнат процес по премахване на мерките за мрежова неутралност, усилени сериозно по време на мандата на Обама. Това обаче ще продължи месеци преди финалното решение. То пък може да бъде обжалвано в съда.
Добрата новина е, че ЕС и България имат стабилни правила за мрежова неутралност, подсилени през 2015 г. Лошата е, че монополи в САЩ ще повлият цялата Световна мрежа.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни