Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отново се срещна с посланика на Русия Анатолий Макаров, за да обсъдят задълбочаването на двустранните отношения в сферата на енергетиката.
Двамата, естествено, са дискутирали и бъдещето на проекта за възраждане на АЕЦ "Белене".
Петкова е информирала, че до края на септември се очаква Българската академия на науките (БАН) да изработи технико-икономически и правен анализ във връзка с необходимостта от изграждане на нова ядрена мощност у нас.
Ако не се намери частен инвеститор за АЕЦ "Белене", най-вероятно ще се рестартират плановете за строежа на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй", обяви в петък енергийната министърка.
Анализът ще разглежда възможността за реализация на проекта изцяло на пазарен принцип без пряко или косвено участие на държавата, без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на ток.
Министър Петкова обяви намерението да се допита до академичната общност още в края на 2016 г., когато НЕК плати на руската “Атомстройекспорт” присъдената от международния арбитраж в Женева сума от 601 млн. евро.
Министър Петкова е благодарила за отправената покана за IX Международен форум "Атомекспо" в Москва, на който биха могли да се обсъдят по-нататъшните отношения между България и Русия в сферата на ядрената енергетика, информираха от ресорното й министерство.
Дискутирано е било и двустранното сътрудничество между страните, свързано с доставките и транзита на природен газ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни