Македония обмисля възможността да смени своето име в опит да стане член на НАТО.
Това заяви в интервю за в. „Файненшъл таймс“ външният министър на страната Никола Димитров, съобщи БГНЕС.
Той смята да заяви пред високопоставени служители в Брюксел, че членството в алианса ще помогне за успокояване на по-широкия балкански регион след месеци на политическо напрежение.
„Ще попитаме Гърция какъв съсед иска да има? Дали иска стабилна, приятелска страна, която предлага надежда и демокрация. Ако ние сме добър съсед на Гърция, тогава може би гръцкото правителство ще разбере, че сме получили историческа възможност“, казва Димитров.
Според "Файненшъл таймс“ Атина смята, че новото правителство в Скопие е отворено за сътрудничество повече, отколкото предишното на ВМРО-ДПМНЕ. Гръцките власти също така са оптимисти и смятат, че има надежда да се разреши спорът за името. В същото време Атина предупреждава, че няма да се бърза със споразумение на всяка цена.
„Спорът за името беше отворен преди повече от две десетилетия и би било прибързано да се правят каквито и да било прогнози“, заявява пред вестника анонимен представител на гръцките власти.
Изданието припомня, че докато беше в опозиция, лявата радикална партия СИРИЗА твърдеше, че ще позволи на Македония да се нарича с каквото име пожелае. Но след идването си на власт през 2015 г. Алексис Ципрас потвърди гръцката позиция за името.
Никола Димитров придружава премиера Зоран Заев по време на първото му официално посещение в Брюксел. Там новият министър-председател ще разговаря с председателя на Европейския съвет Доналд Туск и генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Предстои среща с гръцките представители в сряда, на която ще се обсъдят мерките за възстановяването на доверието между Скопие и Атина. Според министър Димитров каквото и ново име да се предложи на страната му, то ще трябва да бъде гласувано на референдум, а преди това ще се търси партиен консенсус.
Часове след излизането на публикацията в интернет последва реакция на макидонското външно министерство. В резултат "Файненшъл таймс" бе принуден дза промени заглавието. В новия му вид вече се казва, че "Македония разглежда възможността за използване на временното й наименование за членство в НАТО".
Съгласно споразумението от 1995 г. Република Македония може да се присъединява към международните организации чрез временното наименование, под което бе приета в ООН - Бивша югославска република Македония (БЕРМ).
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни