"Подкрепяме принципната позиция на ръководството на прокуратурата и изразените аргументи на Главния прокурор (правописът е на авторите, б.р.), че мястото на Прокуратурата на Република България е в съдебната власт. Противопоставяме се на усилията на определени среди, които досега не намериха обществен консенсус за изваждане на прокуратурата от съдебната власт, да внесат раздор, конфронтация и разцепление между магистратите."

Това се казва в декларация на управителния съвет на Асоциацията на прокурорите в България. Адресат очевидно са "определените среди", т.е. председателят на ВКС Лозан Панов, който след случая ЦУМ-гейт и липсата на каквато и да е институционална реакция заговори за "дълбочинна" съдебна реформа и призова политическите институции да изнесат отново на масата темата за конституционни промени. 

Ето и декларацията на Асоциацията на прокурорите, които, както е известно, са вертикално подчинени - всички до един на обвинител № 1 на републиката.

Публикуваме я без съкращения.

"Управителния съвет на Асоциацията изразява категорично своето несъгласие против действията в последните дни, с които отново се провокира към обществена и политическа нагласа, насочена срещу Прокуратурата на Република България и възможността й при условията за независимост да изпълнява конституционните си права, като се инициира дебат за нейното извеждане от съдебната власт.

Такова решение ще разруши едно от най-добрите достижения на най-новото ни държавно устройство, възведено, за да се гарантира най-пълно разделението на властите.

Поддържаме със същата твърдост и убеденост изразяваното от години наше становище, че подобни намерения носят риска прокуратурата да бъде поставена в зависимост от конюнктурни фактори, доминирани от моментни обществено политически влияния.

Подкрепяме принципната позиция на ръководството на прокуратурата и изразените аргументи на Главния прокурор, че мястото на Прокуратурата на Република България е в съдебната власт. Противопоставяме се на усилията на определени среди, които до сега не намериха обществен консенсус за изваждане на прокуратурата от съдебната власт, да внесат раздор, конфронтация и разцепление между магистратите.

Считаме, че лансираната теза за изваждане на Прокуратурата на Република България от съдебната власт не почива на принципна основа, не е съпроводена с обективен анализ и не посочва какви евентуални негативи за българските граждани и общество биха произлезли от подобна промяна.

Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите в България стои категорично зад усилията на всички прокурори, и адмирира волята им да утвърждават Прокуратурата като независим блюстител на законността в държавата. Изказваме нашата твърда увереност, че българските Съд и Прокуратура трябва като част от съдебната власт да работят в дух на взаимно зачитане и уважение, при съблюдаване на техните конституционни и законови правомощия и функции и ще продължим да отстояваме тази позиция", се казва в края на декларацията.

За последно на 27 април УС на асоциацията излезе със становище по „горещите“ теми, т.е. срещата Цацаров-Дончев-Гергов и засилената активност на държавното обвинение, което в рамките на дни след това влезе в КЕВР, АПИ и НЕК.

Становището излезе, когато ВСС заседаваше дали да проверява главния прокурор Сотир Цацаров, и не бе разпространено до медиите.

Иначе председателят на асоциацията  Евгени Иванов бе и сред 12-те кандидати за новия ВСС от прокурорската квота, но се класира едва 7-и.

В старото становище пак пишеше за "отделни кръгове" и медии, които от нямане на друга работа омаловажавали усилията на държавното обвинение:

„По повод стремежа на отделни кръгове и медии да омаловажат усилията на прокуратурата за постигане на решителни успехи в борбата срещу корупцията и организираната престъпност...", и т.н.