Австралийските власти обявиха 3-месечна национална амнистия за оръжията заради нарастващата заплаха от тероризъм, предава Ройтерс.
От първи юли притежателите на нерегистрирано оръжие могат да го предадат в полицията, без да бъдат изправени пред наказателно преследване, обяви правителството.
Извън тримесечния период нарушителите са заплашени от глоби до 212 730 долара и 14 години затвор.
В Австралия има близо 260 000 нерегистрирани оръжия, сочи доклад от 2016 г., цитиран от Би Би Си.
Правосъдният министър Майкъл Кийнан коментира, че през последните години незаконни оръжия са използвани при много терористични актове.
„Това е възможност за хората да предадат оръжията на властите, без да им бъдат задавани въпроси и без да получат наказание. Ако не се възползват от тази възможност, нарушителите са изправени пред наказания за притежание на нерегистрирано оръжие, които в Австралия са много сурови“, обясни той.
Последната оръжейна амнистия в Австралия е била обявена след стрелбата в Порт Артър през 1996 г., когато бяха убити 35 души в Тасмания – най-тежкия подобен случай в австралийската история.
През последните години властите затягат мерките допълнително заради нарастващата заплаха от тероризъм.
Заложническата драма в Мелбърн миналия месец, при която беше убит един човек, беше определена от премиера Малкълм Търнбъл като терористичен акт.
Законите за притежание на оръжие в Австралия са едни от най-строгите в света. Действащото законодателство е въведено след стрелбата в Порт Артър и забранява всички полуавтоматични оръжия. Заради стриктната система на лицензиране след 1996 г. не е имало масови престрелки в Австралия, изтъкват властите.
По-малко от две седмици след стрелбата в Порт Артър всички шест австралийски щата се съгласяват да въведат забрана на полуавтоматичните оръжия.
Усложнява се и процедурата за издаване на разрешение за притежание на оръжие. Освен 28-дневния период на изчакване и сериозните проверки има изискване за представяне на „оправдана причина“ за притежание на оръжие. За разлика от САЩ, в Австралия самозащитата не се приема за такава причина.
След въвеждането на новите закони преди 21 години, около половин милион полуавтоматични оръжия – близо една трета от общия брой в страната, са предадени на властите и унищожени
Филип Алпърс, професор в Училището за обществено здраве в Сидни, провежда проучване, което установява, че убийствата, извършени с огнестрелно оръжие спадат от 69 през 1996 г. до 30 през 2012 г.
След 1996- а обаче австралийците започват да заменят нерегистрираните пистолени с легални и собствениците им се приближават до броя на тези преди стрелбата в Порт Артър, изтъкват експерти.
Австралийски организации твърдят, че законите ограничават личната свобода и отричат да има връзка между законите от 1996 г. и намаляването на убийствата с огнестрелно оръжие.
„Страната има възможност да не тръгне по американския път“, казва тогавашният министър-председател Джон Хауърд преди да внесе радикалните промени в законите за притежание на оръжие.
Американските ежедневници правят паралел между мерките, предприети в Австралия, и вътрешните проблеми в страната.
Само за 2015 г. жертвите на масови престрелки в САЩ са над 350.
Съществена разлика е обхвата на действие на правителството. През 1996 г. Джон Хауърд успява да осигури съгласието на всички шест австралийски щата за прокарване на законите за контрол върху притежание на огнестрелно оръжие само за 12 дни.
Едва ли е възможно дори да си представим, че всички 50 американски щата ще постигнат съгласие по подобна спорна тема, смята Кати Бек от BBC.
Според професор Алпърс най-съществената разлика е в културата на американците и австралийците.
„Дори за момент не съм си помислял, че това може да стане в САЩ. В Австралия имаше предпоставки за предприемане на подобни мерки.“
Той пояснява, че преди стрелбата в Порт Артър, в Австралия до 1996 г. са загинали поне 150 души при масови престрелки.
Бившият президент на САЩ Барак Обама, който се обявава срещу правото за свободно притежание на оръжие, често сочи Австралия за пример.
„Преди две десетилетия в Австралия имаше тежка стрелба, подобна на тези в Колумайн или Нютаун. И Австралия каза: „Това беше, няма да ставаме свидетели на това отново“ и въведе много строги закони за притежание на оръжия. Там не е имало голяма стрелба от тогава.“
За разлика от предшественика си Доналд Тръмп още по време на предизборната си кампания се обяви за запазване на правото на американците свободно да притежават оръжие. Това свежда шансовете за промяна в САЩ почти до нула, смятат анализатори.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни