Съпругата на президента Десислава Радева се срещна в „приятелска атмосфера“ с представители на Организационния комитет на „София прайд“, се казва в съобщение на формацията.

"По време на срещата представихме на г-жа Радева всички аспекти на законодателната рамка, които пораждат неравно третиране на ЛГБТИ хората в България. Акцент в срещата бяха и целите на София Прайд и на ЛГБТИ движението у нас", пишат още от „София прайд“.

Срещата идва непосредствено, след като преди двайсетина дни първата дама излезе с меко казано странно становище във фейсбук, твърдящо, че никой не е забранявал на хората с различна сексуална ориентация да се самоизразяват и че са дискриминирани толкова, колкото българските пенсионери и други уязвими социални групи.

Поучителните размисли на Радева започваха с разказ за президентския котарак и за котешкия СПИН, после се правеше плавен преход чрез виц за Холмс и Уотсън и накрая се стигаше до съвети с елемент на укор:

"Всъщност, чудя се, дали Вие, апелиращите за толерантност и признание, осъзнахте поне за миг, че денят на Вашия прайд трябваше да е ден за траур, за смирение и покаяние. Защото военен загина в мирно време. И се сля с дъгата (Вашия обетован символ). Трагедия, която пълни сърцата ни със скръб и много, много гняв! Сега е време, мисля, да сме повече българи, отколкото широко скроени космополити. Нищо лично!"

Вероятно в тази връзка от „София прайд“ съобщават, че „г-жа Радева получи актуална информация за оттеглянето на Глобалния фонд за борба с ХИВ/СПИН от България и за състоянието на системата за превенция в момента“.

Основното послание около, което се обединили участващите в срещата било, че „преодоляването на стигмата на ЛГБТИ хората у нас ще се постигне чрез ефективен диалог между гражданите, изпълнителната и законодателната власти“. За това ще допринесе и съвместната работа в широки коалиции, пише още в съобщението.

"Примери от дейността на ЛГБТИ организациите, които са част от Организационния комитет на София Прайд, станаха повод да се направи извода, че пилотно въведените добри практики не водят до мащабна промяна в нагласите заради липсата на подкрепа от страна на институциите“, смятат още от „София прайд“.