Жители на китайско село съдят холандски колекционер за мумията на будистки монах, скрита в статуя, съобщава Би Би Си.
Според хората от село Янгчун в югоизточен Китай, статуята изчезнала от местния храм през 1995 г. Скулптурата на Буда била пазена там в продължение на хилядолетие, преди да бъде открадната.
Едва през 2015 г. ценният артефакт е разпознат от един от местните, след като е показан на изложба в Унгария. Тогава жителите на Янгчун се обединяват, за да върнат реликвата с помощта на китайските власти.
Когато статуята е сканирана преди няколко години, е открито, че в нея се намират останките на човек. Според жителите на селото мумията принадлежи на будистки монах, почитан в Янгчун от периода на династията Сун (960-1279 г.)
Случаят се усложнява от факта, че колекционерът Оскар ван Овърийм вероятно е разменил статуята с друг търговец за други будистки артефакти.
Според адвоката им Ян Холтуис,селяните могат да докажат, че са наследници на монаха.
“Имаме и достатъчно доказателства, за да докажем, че статуята наистина е откраднатата от храма“, коментира той пред АФП.
Адвокатът изтъква, че според холандския закон не е позволено да се притежава човешко тяло под никаква форма.
“Уверен съм, че ще спечелим делото“, коментира другият адвокат на ищците Лиу Янг след първия ден от процеса, който започна в петък в Амстердам. “Статуята принадлежи на селяните и смятам, че холандският собственик трябва да действа почтено, за да се спаси от затруднения“, казва той пред британския вестник “Телеграф“.
Адвокатът и преди е водил дела за връщане на откраднати и изнесени в чужбина китайски артефакти. Страната е направила свой приоритет връщането на ценни исторически предмети. Според държавни медии над 10 милиона китайски реликви са извън страната.
През 2013 г. френският милионер Франсоа-Анри Пинол върна артефакти от стария летен дворец в Пекин. Обектът е бил опустошен от британски и френски войници през 1860 г. по време на Втората опиумна война. Много китайски граждани смятат, че внушителната колекция от китайски артефакти в Британския музей е събрана тогава, но от ръководството на музея отричат.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни