Животът в Южна Корея е "ад" и "всичко е ръководено от парите", казва завърнала се дисидентка от Северна Корея в пропаганден видеоклип, качен в Youtube, съобщи Би Би Си.

Лим Джи Юн е избягала в Южна Корея през 2014 г. и се превръща в медийна звезда. В неделя обаче в севернокорейски канал в Youtube беше качено пропагандно видео, в което участва тя.

Властите в Южна Корея не са потвърдили със сигурност дали жената във видеото е Лим. Те обаче приемат случая сериозно и разследват дали тя не е отвлечена от Пхенян.

В интервюто жената, представяща се за Лим, казва, че е привлечена в Южна Корея от "фантазията", че може "да се храни добре и да печели много пари". Тя обяснява, че там всичко е движено от парите и било много трудно за нея да задоволи елементарни потребности. 

"Мислех, че ако се справям добре в шоуто, ще мога да участвам във филми и да спечеля полулярност", казва Лим в интервюто.

Тя заявява, че южнокорейските власти са я принудили да клевети родината си и че се е върнала доброволно.

Ежедневието в Южна Корея било "като да живееш в ада":

"Сърцето ме болеше при мисълта за родината и родителите ми."

"Когато казвах на хората около мен, че искам да се върна вкъщи, те ми казваха, че ще бъда разстреляна. Но аз исках да се върна вкъщи и да видя родителите си дори ако това значеше смърт."

Тя казва, че след като се е върнала в Северна Корея, живее с родителите си:

"Бях наистина самотна в Южна Корея и родителите ми липсваха", казва жената във видеото.

Според южнокорейски медии, цитирани от Би Би Си, обаче на рождения си ден през април Лим е благодарила на поддръжниците си за организираното от тях празненство и го е нарекла "вероятно най-щастливият ден в живота ми". Близките й смятат, че тя се е чувствала добре в Южна Корея.

Фенклубът й обяви, че се разпуска след публикуването на видеото.

Южнокорейските власти разследват как Лим би могла да влезе обратно в Северна Корея без да бъде забелязана. Една от версиите е отвличане.

Кореспондентът на Би Би Си в Сеул Карън Алън коментира, че фалшиви пропагандни клипове се разпространяват често от севернокорейските власти и не е потвърдено, че жената във видеото е Лим, но в Южна Корея все пак разследват случая.

През последното десетилетие десетки хиляди гражани на Северна Корея са избягали на юг. От 2012 г. едва 25 са се върнали в тоталитарната страна, твърдят южнокорейските власти.

Кейси Лартигю, директор на базираната в Сеул международна организация за подпомагане на севернокорейски бежанци, коментира, че завърналите се дисиденти са смятани за много ценни от ръководителите на държавната пропаганда и се третират добре:

"Някои ще бъдат наети на държавна работа. Тези, които се завърнат с повече пари също ще бъдат предложени за членство в Работническата партия."