„Или Мирослав Боршош много се е объркал, или има чадър над него, за да си прави частно Министерство на културата с публични средства”.
Това коментира народният представител от ДПС Велислава Кръстева в предаването „Денят започва с Георги Любенов“ по БНТ тази сутрин. Според нея обаче, едва ли става дума за такова голямо объркване, каквото мнение се насаждало в публичното поле.
„Политиката в сферата на културата се реализира от Министерство на културата чрез едноличния орган на изпълнителната власт - министърът на културата. Там има ред, по който се създават културни институти. Те се създават с решение на Министерския съвет, за тях се отрежда бюджет и се управляват след конкурс, назначени от тях директори, които са защитили своя концепция“, обясни Кръстева, която бе заместник-министър на културата в правителството на Пламен Орешарски.
„Къде са парите? Едни 17 млн. изчезват. Има един директор, който отказва да дава бизнес план. Как така отказва? Отказва да се подчини на ресорните си вицепремиери. Как така ще отказва да се подчини на ресорните си вицепремиери? Има си собствена преценка за нещата. На всичкото отгоре назидава“.
Велислава Кръстева оцени като „изключително уместна” намесата на министър Лиляна Павлова, която първо уволни Боршош и го обвини в злоупотреби. След това премиерът Борисов го върна на поста и отне НДК от правомощията на Павлова. Дворецът бе прехвърлен към Министерството на културата, а Боршош сам се оттегли и получи обвинение от прокуратурата.
„Много ме тревожи опитът да се противопоставя култура срещу държава, култура срещу закон, който се случва в публичното поле чрез този опит да си самовменява, очевидно едно неуспешно ръководство на НДК“.
Велислава Кръстева сравни казуса „НДК” с това „директорът на Агенция „Дипломатически имоти в страната” да прави сам външна политика”.
„Ако г-н Боршош, когото аз познавам, който е естет, уважавам го, има отношение към културата, е бил толкова ценен за българската култура, сигурна съм, че г-н Борисов можеше да го направи него министър на културата“.
„Същинският проблем е допускането на подобни явления, защото дали скандалът ще бъде частно НДК и отклоняване или усвояване на публични финанси в особено големи размери, или скандалът ще бъде 4 тона суджук, и в двата случая става дума за създаденото чувство за безнаказаност у някои. Как се допусна това? Кои и как могат да се поставят над закона и каква е диагнозата за състоянието на демокрацията, за което ние от ДПС алармираме последователно месеци и повече от година наред?“
Кръстева обяви още, че според ДПС трябвало „да се предизвика един обществен дебат за състоянието на демокрацията”.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни