БСП скъсява дистанцията с ГЕРБ. Това един от изводите на национално представително социологическо проучване на Агенция АФИС. Проучването е направено в рамките на изследователската програма на агенцията и е финансирано със собствени средства. Агенция АФИС е управлявана от Юрий Асланов, силно гравитиращ към БСП. руски възпитаник,приближен на Сергей Станишев.

При евентуални нови избори в парламента ще бъдат представени същите партии и коалиции, които и сега участват в работата на законодателния орган на властта. Най-малко щети понася главната опозиционна сила БСП, заради което дистанцията между нея и водещата политическа формация ГЕРБ се е скъсила до стойности, които са били регистрирани непосредствено преди проведените предсрочни парламентарни избори през пролетта, твърди агенцията.

Ако изборите са сега, ГЕРБ получава 25,7% от гласовете, БСП - 23,1%, "Обединени патриоти" 5,7%, ДПС 4,9%, "Воля" - 3,2%.

През март ГЕРБ е имал 33.5% доверие, докато през юли то е 31,7%. БСП имаше 27.9% доверие, докато сега то е 28,6%. Рейтингът на "Обединени патриоти" спада от 9.3% до 7,1%. При ДПС спадът е от 9.2% до 6,1%. "Воля" запазва своите позиция - 4,3% през март, 4% през юли.

Най-големият губещ е групата на извънпарламентарните партии, но и двете формации от управляващото мнозинство инкасират съществен отлив на подкрепа в сравнение с вота, който са получили на парламентарните избори. БСП запазва предишното си влияние, но кризата при останалите политически сили я е предвижила по-напред в общата класация.

Едва 12 на сто е делът на хората, които желаят нови парламентарни избори, а близо 40 на сто смятат, че в една или друга форма правителството ще се задържи на власт до края на конституционния си мандат. 

На фона на общата нестабилност и спадащо доверие в политиката Европейският съюз е върнал позитивния си рейтинг и доверието в него, след продължително прекъсване, отново превишава недоверието. Въпреки "Брекзита", бежанския проблем и всичко случващо се в държавите от контитента, Европа за пореден път се превръща в извор на надежда и символизира антитезата на разочарованието от националната политика.

Стабилна изглежда и президентската институция, която е лидер в доверието на гражданите.

На дъното в класацията са съдебната власт и парламента я следва по петите. Рейтингът на Народното събрание е в стойности, характерни за края на дейността на парламента, и близки до типичната за навечерието на нови избори атмосфера.

Няма нито една тема или актуален проблем, по които намеренията или действията на управляващите да срещат разбиране или одобрение от страна на гражданите – от икономиката и социалната политика до международните отношения. Мнозинството от гражданите преценяват, че живеят по-зле в сравнение с миналата година и нямат позитивни очаквания за близкото бъдеще.

Във всяко българско домакинство има най-малко един човек, който е емигрирал от страната или в близко време възнамерява да го стори. През миналата година това състояние е било валидно за всяко второ домакинство.

Във всяко второ българско домакинство има най-малко един работещ, който или е губил работното си място, или се опасява, че в близко време може да го загуби. През миналата година този дял се е отнасял за всяко трето домакинство.

В ранга на проблемите, които хората оценяват като най-съществени, както за България, така и лично за себе си, с бързи темпове нагоре са предвижват теми, като финансовата стабилност на държавата, демографската криза, здравеопазването и битовата престъпност. Наред с проблемите на бедността и безработицата, които трайно заемат челото на класацията, споменатите теми вече образуват нова потенциална група от водещи проблеми, които са на път да заемат центъра на обществените страхове и притеснения за бъдещето.

56,3% заявяват, че земеделската зема не трябва да се продава на чужденци. Според 5,3% земята може да се продава без ограничения, а според 6,9% само на граждани от ЕС. Според 14,9% земята може да се продава на чужденци само ако я обработват. 9,5% смятат, че трябва да има условие зауседналост за чужденците, които искат да купват земя.