От какво се страхувате най-много? Отговора на този въпрос търси американският изследователски център Pew в последното си проучване. Хората от 38 държави са били попитани кое представлява за тях най-голямата опасност и трябвало да избират от списък с осем заплахи - „Ислямска държава“, климатичните промени, кибератаките от други държави, състоянието на икономиката, бежанци от страни като Ирак и Сирия, мощта и влиянието на САЩ, Русия или Китай.
България не е сред изследваните държави. Най-близките страни, включени в изследването, са Гърция, Турция и Унгария. Ето резултатите:
Страхуват се от:
1. „Ислямска държава“ - 62%
2. Климатичните промени – 61
3. Кибератаки от други държави – 51
4. Състоянието на световната икономика – 51
5. Голям приток на бежанци от страни като Ирак и Сирия – 39
6. Мощта и влиянието на САЩ - 35
7. Мощта и влиянието на Русия - 31
8. Мощта и влиянието на Китай – 31
Хората в различните краища на света имат различни притеснения.
„Ислямска държава“ е най-плашещото нещо в по-голямата част от Европа, Русия, САЩ и Австралия.
Климатичните промени пък са проблем номер едно за хората в Южна Америка, Канада, Мексико и части от Африка.
В Европа има и няколко изключения – Швеция и Испания също поставят на първо място климатичните промени, а не „Ислямска държава“.
В Унгария най-застрашителни за хората са бежанците.
Гърците се страхуват най-много от състоянието на световната икономика и чак след това идват притесненията им от джихадистите и климата.
За Турция най-голямата заплаха идва от мощта и влиянието на САЩ, докато в Япония най-голямото притеснение са кибератаките.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни