Линията на най-остри противоречия в БСП е между част от ръководството на партията, включително председателя, и тези, които имаха най-голяма роля за техния избор. Това заяви бившият депутат от БСП Янаки Стоилов пред бТВ. Така той коментира последния червен пленум, на който бе решено да се свика заседание на конгреса, което обаче бе прието само с 4 гласа. Така пленумът за малко не бламира лидера на БСП Корнелия Нинова.

"В БСП има различия, има противоречия, не са от сега, но като че ли сега излизат на повърхността. Голяма част от тези разговори не минават по линията на спора каква е политиката на БСП, а повече излизат тези сблъсъци между групи и хора. Линията на най-остри противоречия е между част от ръководството на партията, включително председателя, и тези, които имаха най-голяма роля за техния избор", каза Стоилов.

Според него "явно се промениха отношенията, може би очакванията", а Нинова е решила да даде път на други хора. Според Стоилов "смущаващо е, когато самият председател представя превратно дискусията, която се е състояла в Националния съвет".

"Не искам нашето разделение да бъде запалянковско - за или против Корнелия Нинова", каза Стоилов.

И изтъкна, че похватът лидерите да се опрат на "широките народни маси", за да атакуват представителните тела, е известен още от древния Рим.

"Този конгрес се очертава с чисто пропагандни, временни цели. Най-сериозната тема – БСП като алтернатива за България, не е била обсъждана в работен формат", каза още Стоилов.

Той изтъкна, че свикването на делегатите само по себе си не е демократичен акт – особено ако е базирано на теми, които нямат нужния заряд или по които не е имало време за подготовка.

"Дали няма да се появят други теми на конгреса, които да имат чисто политически или организационен характер?", попита Стоилов.

Според него към момента даже хора като Георги Гергов не смятат, че може да има съвместно управление с ГЕРБ. По антикорупционния закон обаче можело да се постигне някакво съгласие.

Стоилов предложи и компромисен вариант за структурата на антикорупционното бюро – с началник, назначен от президента и заместници, които представляват парламента и съдебната власт. Според него отстрани изглежда, че управляващи и опозиция спорят за това кой да контролира корупцията, а не кой да се бори с нея.