Избирателите в две богати области в Северна Италия - Венето и Ломбардия, гласуваха с голямо мнозинство на референдуми за по-голяма автономия от централното правителство в Рим, предадоха световните агенции. Столици на двете области са Венеция и Милано.

Над 90 процента от гласувалите избиратели в двете области, които са управлявани от борещата се за независимост на региона „Северна лига“, подкрепиха по-широка автономия, при която да имат повече правомощия в сферите на имиграцията, сигурността, образованието и околната среда, както и да използват по-голяма част от данъчните си приходи. В тези две области е съсредоточена една трета от икономиката на Италия.

За разлика от Каталуня, където референдумът за независимост бе обявен за незаконен, допитванията в Италия са в рамките на закона.

Подобно на Каталуня, в Ломбардия и Венето също недоволстват, че плащат повече пари за данъци, отколкото получават. В Ломбардия, където се намира италианската финансова столица Милано, са съсредоточени 20 на сто от икономиката на Италия - третата в еврозоната. Във Венето, където е привлекателната за туристи Венеция, процентите са 10.

Президентът на Венето Лука Дзая каза, че над два милиона жители на областта са гласували на референдума, чийто резултат нарече "красив".

"Венето се превръща в лаборатория за автономия", посочи той.

Но при обработката на резултатите е имало хакерска атака, добави Дзая.

"Имаме три нива на сигурност, две от които бяха засегнати от хакери. За момента сме частично блокирани и се свързваме по телефона с всяка община. Ще имаме окончателни резултати след няколко часа", каза Дзая.

Президентът на Ломбардия Роберто Марони заяви, че с референдумите двете области могат да обединят сили, "за да поведат битката на века."

Двамата лидери ще обсъдят с регионалните съвети исканията на двете области към централното правителство, след което ще отидат в Рим за да се срещнат с премиера на Италия Паоло Джентилони.

Поради липсата на задължителен характер на резултатите от референдума някои от противниците на "Северната лига" смятат, че това е загуба на време и пари. Италианската конституция позволява на регионите да преговарят по всяко време с Рим за повече самостоятелност от централната власт.