131 руски граждани са били убити в Сирия през първите девет месеца на годината. Това показва официален документ, с който разполага агенция Ройтерс. Тази бройка включва военните наемници.

Документът, който удостоверява смъртта на наемника Сергей Подубний е под № 131 и посочва, че той е умрял в Тияс, провинция Хомс от "изгаряне на тялото" на 28 септември т. г. Той е издаден от руското консулство в Дамаск на 4 октомври, но в него не се посочва какво е правил починалият в Сирия.

Ройтерс проследява в разговори с приятели и роднини на някои от починалите и с властите в родните им места, че сред мъртвите има руски военнонаемници, които са били убити, докато се бият на страната на съюзника на Москва сирийския президент Башар Асад.

Русия обаче досега винаги е отричала присъствието на свои наемници, т.нар. "зелени човечета" в Сирия, както и жертвите, които те дават. Целта е да се опише интервенцията в Сирия като успешна мирна мисия с минимални човешки загуби.

Коментарът на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков за Ройтерс по случая е:

"Ние нямаме информация за отделните граждани, които посещават Сирия. Струва ми се, че въпросът с това е изчерпан."

Официалната статистика за военните жертви на Русия в Сирия през тази година е 16. 

Само проучването на Ройтерс и разговорите с роднини на платените войници, които са загинали там, показват поне 26 жертви за този период. 

Русия официално не е представяла отделни данни за жертвите сред нейните граждани по време на военни действия.

В отговор на запитване на агенцията, руското МВнР обяснява, че консулската служба в Дамаск изпълнява своите задължения да регистрира смъртните случаи на руски граждани. Законът обаче забранявал разкриването на личните им данни

През август Игор Конашенков, говорителят на руското военно министерство, определи информацията за руски наемници в Сирия като "мит" и даже обвини Ройтерс, че се опитва да дискредитира операцията на Москва, която иска да възстанови мира в Сирия.

Според руски дипломат, който е работил в консулска служба в друга част на света и който говори пред агенцията при запазване на анонимността му, числото 131, колкото са регистрирните смъртни случаи за първите девет месеца на годината, е необичайно високо, като се вземе предвид колко руснаци живеят в момента в Сирия. Въпреки липсата на официални данни за размера на руската общност там, данните от национални избори в Русия показват само 5000 регистрирани руски избиратели през 2012  и 2016 г.

"Сякаш диаспората измира", коментира дипломатът.

Висока смъртност обикновено се регистрира от руските консулства в много посещавани туристически дестинации като Тайланд и Турция, обяснява той.

Руските консулства не регистрират смъртните случаи при военния състав, според представител на консулската служба в Дамаск, който обаче отказва да даде името си, уточнява агенцията.

Документът за смъртта на Сергей Подубний на 36 г. е издаден от консулската служба. От агенцията са видели още два подобни документа. 

В единия от тях, който има печат на консулството, се описва причината за смъртта като "карбонизация на тялото", т. е. то е изгоряло.

Казва се, че мъжът е бил убит на 28 септември в град Тияс, провинция Хомс, която беше арена на тежки сблъсъци между ислямските бунтовници и правителствените сили на Асад. Пред Ройтерс приятели и близки споделят за смъртта на още няколко наемници в същата област по-рано тази година.Тялото на Подубний е било транспортирано и погребано в родното му село в Южна Русия преди три седмици. 

Според изискванията на руското министерство на правосъдието всички документи, които удостоверяват смърт, имат пореден номер - като започват от нула в началото на годината.

Журналистите на Ройтерс виждат и още два други смъртни акта - и двата са издадени на 3 февуари тази година. Единият е под №9, другият №13, т.е. в този ден е имало поне пет смъртни случая. Според запознати и двамата починали са били наемници.

Официално Русия участва само във въздушни атаки над Сирия с малък брой специални сили на земята. Москва отрича руски войници да участват в редовни операции по суша. Въпреки това, повече от дузина запознати с тези бойни действия разкриват пред агенцията, че руските бойци играят по-съществена роля в наземните боеве, отколкото Кремъл признава.

Източници описват тези руски бойци като наемници на частна компания, а не като редови войници. Въпреки неофициалния им статут обаче техните действия са координирани с руската армия и имат привилегии в родината им, достъпни само за военнослужещи. Те летят до Сирия с руски военни самолети, които кацат в руски бази. Ако бъдат ранени, се лекуват в болници, запазени за руската армия, а и получават държавни медали. Ройтерс не е в състояние да определи точния брой на тези руски войници, сражаващи се в Сирия, нито колко от тях са били убити.

Руското законодателство забранява участието на наемници в бойни действия в друга страна. Въпреки това руски граждани са участвали във войните в бившия СССР през последните 25 години преди разпада му през 1991 г. През 2014 г. сериозен брой руснаци воюваха открито на страната на проруските сепаратисти в Украйна. Западните страни твърдяха, че тези бойци са действали организирано, платени и въоръжени от Москва. Според Кремъл пък, ако в Украйна е имало руснаци, те са били доброволци.

След като Русия влезе във войната в Сирия миналата година, това стана първият военен конфликт извън границите на бившия Съветски съюз с нейно участие от Студената война насам.

В свой материал през ноември м.г. Ройтерс разказа как за Кремъл в Сирия загиват руски войници призраци, като смъртта им се държи в пълна секретност. Затова съобщаваха кореспондентите на Ройтерс Мария Цветкова и Антон Зверев. В репортажа си от град Толиати, Самарска област, журналистите твърдяха, че от началото на 2016 г. са загинали близо сто руски войници от поделение, подкрепящо войската на Асад.

Значително повече жертви от официалните биха могли да сложат тъмни краски върху имиджа на Владимир Путин пет месеца преди президентските избори, които се очаква той отново да спечели.