Менда Стоянова вече е "Доктор хонорис кауза" на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) – Пловдив. Идеята на ръководството на висшето училище по изкуствата да почете икономистката, която сама отбеляза, че няма много връзка с изкуството и академичността, била като благодарност за финансовото ѝ съдействие. Тази аргументация обаче кой знае защо някак не среща всеобщо разбиране. И в интернет вече има петиция до ректора и академичния съвет на АМТИИ, в която се напомня: "Изкуството не търпи политически и финансв слугинаж". Инициатор е възпитаничката от випуск 1990 Татяна Симеонова. Сред първите, които са я подкрепили, е и скулпторът Велислав Минеков.

"С недоумение  приемаме мотивите, с които присъждате званието -  „за съпричастност и заслуги към устойчивото развитие на АМТИИ“, пише още в петицията потив награждаването на Менда Стоянова.                  

Изброяват се и имената на големи български музиканти, композитори и т. н., които имат принос към Музикалната академия.

"Вие нанесохте морални щети", се казва още в петицията.

Ето и пълния ѝ текст

Господин Ректор,

Госпожи и господа членове на Академичния съвет,   

От медийни съобщения разбрахме, че сте присъдили почетното академично звание „Доктор хонорис кауза“  на български политик. С недоумение  приемаме мотивите, с които присъждате званието -  „за съпричастност и заслуги към устойчивото развитие на АМТИИ“.                   

Съпричастност и заслуги към устойчивото развитие на АМТИИ имат проф. Асен Диамандиев, проф. Владимир Аврамов, проф. Александър Неински; проф. Неделчо Тодоров, проф. Георги Кънев, проф. Иван Спасов, проф. Анастас Славчев, проф. Трифон Силяновски. И всички хабилитирани и нехабилитирани преподаватели, които повече от 50 години развиваха и развиват теоретичния и изпълнителския творчески потенциал на студентите в АМТИИ.         

Теодоси Спасов и Кристиян Бояджиев, Митко Щерев и Юри Ступел, Стефка Оникян и Найден Андреев и много други възпитаници  на АМТИИ  са част от музикалната култура не само на България, но са признати музиканти и зад нейните предели. Те и много други от нас, възпитаниците на АМТИИ имаме „заслуги за устойчивото развитие на АМТИИ“.

Носители на почетното академично звание „Доктор хонорис кауза“ на АМТИИ са акад. Виктор Ванслов и проф. Владимир Аврамов; проф. Димитър Тъпков и Камен Кенов; Красимира Стоянова и проф. Кшиштоф Пендерецки; проф.Лазар Николов и акад. Марин Големинов; Милчо Левиев и член - кореспондент проф. Николай Кауфман; Теодосий Спасов и Юри Буков.           

С това ваше решение вие нанесохте не само морални щети на АМТИИ, но и  първи си „позволявате“ от всички висши училища по изкуствата в България да „продадете“ академичното звание „Доктор хонорис кауза“ за пари!  И с това ще останете в аналите на историята!             

С какви очи и каква съвест, всички вие, които гласувахте това решение ще застанете утре пред вашите студенти и ще им обяснявате, че музиката, танцът и изобразителното изкуство са духовното начало на всяка нация, народ и етнос? Как?

Ние, завършилите АМТИИ от различни випуски, се разграничаваме от вашето решение, защото изкуството не търпи политически и финансов слугинаж!