Депутатът от ДПС Делян Пеевски не е посочил свой кандидат за нов председател на БСП, който трябва да бъде избран тази неделя. Не му е работа да се бърка в делата на друга партия, но пък и не е необходимо да го прави публично. Повечето кандидати имат богата политическа биография, в която името на Делян Пеевски се среща по-често или по-рядко. Кратката справка показва, че мнозинството от запътилите се към кабинета на Сергей Станишев не могат да претендират за чисто досие по темата.
Михаил Миков, Мая Манолова и Корнелия Нинова са свързани от един факт – и тримата гласуваха избора на Делян Пеевски за председател на ДАНС на 14 юни 2013 година. Разграничението по този показател е ясно – от другата страна са Янаки Стоилов и Георги Кадиев, които се въздържаха в залата, но след това публично споделиха несъгласието си.
Михаил Миков
Председателят на Народното събрание Михаил Миков обаче води с една обиколка своите две колежки – той не само дава гласа си за Пеевски, но е написал и закона, който позволи на депутата от ДПС да бъде избран за шеф на ДАНС. На 28 май 2013 година той, заедно със Сергей Станишев, Лютви Местан и изчезналия вече Христо Бисеров, внасят промени в закона за Държавната агенция „Национална сигурност“, с които отменят изискването към председателя за поне 10 години стаж в службите за сигурност и го заменят с „не по-малко от 8-годишен юридически стаж или професионален стаж в службите за сигурност“.
Защо 8 ли? Защото точно 8 години по-рано Висшият съдебен съвет е избрал Делян Пеевски за следовател. Покрай това Миков, Станишев, Местан и Бисеров прехвърлят ГДБОП към ДАНС и подготвят агенцията за новия й председател. Законът е приет на 7 юни, обнародван е рано сутринта на 14 юни, а в 9:15 часа Делян Пеевски вече е избран от парламента.
Девет дни по-късно Миков нарича пред бТВ това „голяма грешка“. Протестите продължават и на 6 август пред БНТ Миков казва, че знае кой стои зад избора на Делян Пеевски, но няма да каже, защото "не всичко е за публиката".
Драгомир Стойнев
По това време Драгомир Стойнев е министър на икономиката и енергетиката и няма как да бъде подложен на теста с избора на Пеевски. Той обаче управлява енергетиката в правителство, за което вече достатъчно политици свидетелстваха, че е съставено някъде в общите пространства между КТБ, хотел „Берлин“, Боянския сарай и дома на семейство Станишеви. Публикуваните през годините частични данни показват, че именно държавните енергийни фирми са били основен донор за банката, която не отвори този понеделник. Единственият публичен коментар на Стойнев по темата е от 19 юли тази година пред Дарик радио:
„Разпределението на парите на държавните дружества в различни банки беше направено по план, така че да не се наруши стабилността на Корпоративна търговска банка. 75% от депозитите на държавните предприятия бяха извадени от КТБ и бяха разпределени в други 3 банки“.
Мая Манолова
Червеното острие Мая Манолова не нарушава партийната дисциплина и гласува за Пеевски. 10 дни по-късно пред журналисти в Кюстендил тя първа от лидерите на партията казва:
„Назначаването на Делян Пеевски бе политически гаф“.
В следващите месеци стоически понася въпросите „Кой предложи Пеевски?“ като единствен представител на БСП, който събра смелост да се изправи очи в очи с протестиращите.
„Ако това ще ви успокои, аз предложих Делян Пеевски за председател на Държавната агенция "Национална сигурност"“, казва Манолова на 13 септември 2013 година пред Нова телевизия.
Това, разбира се, не е вярно. Чак в дните преди избора на нов лидер на БСП тя заявява открито, че в това спуснато на червените депутати решение има нещо нередно.
„Плачещи депутати не е имало, но всички бяхме в шок. И това не беше единственото шокиращо решение, което сме взели. И това е едно от нещата, които гледайки напред, трябва да кажем ясно, че трябва да променим“, обещава Манолова на 21 юли 2014 година.
Корнелия Нинова
През 2007 година Корнелия Нинова преживява нещо, което не би трябвало да я прави симпатизант на Делян Пеевски. Министър на икономиката е Румен Овчаров, заместник е Корнелия Нинова, а все още държавният „Булгартабак“ е под неин контрол. Директорът на холдинга Христо Лачев обвинява зам.-министъра по бедствията и авариите Делян Пеевски, че му оказвал натиск да сключва договори с близки до него фирми. Намесва се и близкият до Ахмед Доган шеф на следствието Ангел Александров. Премиерът Сергей Станишев уволнява Нинова и Пеевски, но малко по-късно вторият е възстановен, а социалистката остава извън играта.
Тази история обаче не пречи на Корнелия Нинова да гласува избора на Пеевски и да го брани дори след избухването на протестите.
„Ще се вслушаме в гласа на хората, но засега решението за ръководството на ДАНС няма да бъде преразглеждано“, казва Нинова на 15 юни 2013 година пред TV7.
Днес Корнелия Нинова продължава да твърди, че не знае кой е предложил Делян Пеевски, но вече определя избора му за една от двете грешки на това управление. Втората е „липсата на ясно коалиционно споразумение между левицата и ДПС“.
Янаки Стоилов и Георги Кадиев
Двамата кандидати се открояват с ясно говорене по отношение на ДПС и Делян Пеевски. Те не го подкрепиха в парламента, когато бе избран за шеф на ДАНС. Пред участниците в конференцията на лявото обединение в БСП на 20 юли 2014 година Янаки Стоилов е директен:
"Актуалният проблем е, че ДПС се превърна в символ на корпоративния политическия модел".
Три дни по-рано пред Нова телевизия той е един от малкото социалисти, които открито се противопоставят на приемането на специален закон за КТБ, който би обслужил повече виновните, отколкото невинните.
"Да се прави закон и да се гласуват милиарди левове преди да е ясна пълната картина, това ми изглежда като опит отново да бъдат заметени следите на много действия и то не за последните месеци, а за редица години назад".
Два дни след избора на Пеевски Георги Кадиев пише във фейсбук:
"С предложението за Пеевски ние показахме най-неприятното лице на политиката- задкулисните сделки и игри".
Седмица по-късно изданията около депутата от ДПС му припомнят, че „червеният депутат, който напоследък с гръм и трясък громи олигархията, е бил на хранилка при Илия Павлов. Публична тайна, която по-паметливите не са забравили".
Поведението на медиите около Пеевски в дните след избора на нов председател на БСП ще покаже ясно доколко новоизбраният лидер устройва или не устройва икономико-политическия кръг около депутата.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни