Без никакви изненади управляващите от ГЕРБ и "Обединени патриоти", плюс техните поддръжници - ДПС и "Воля" обориха президентското вето върху т.нар. закон "Антикорупция". Ветото на Румен Радев, с което се атакуваше целият нормативен акт, падна със 176 гласа в подкрепа на закона и 76 "против" (БСП). От левицата до последно държаха дебат по темата да има и депутатите й се изказваха един след друг от трибуната.
В своите "правни" аргументи в защита на закона пък управляващите вкараха "ракията", "кацата с мед" и Джордж Сорос.
Ето как бе отхвърлено ветото на държавния глава:
"Дано този път обсъждането не протече, както протичаха тези досега. Нито един от аргументите, изтъкнати против този закон, не беше взет предвид, не беше отразен. Общественото обсъждане не е досадна процедура, която трябва да мине. Президентът казва нещо просто: този закон няма да проработи. Корумпирани политици и тези, които ги корумпират, ще продължават да се радват на безнаказаността, както досега", заяви Крум Зарков.
"Не чухме позицията и на ресорния вицепремиер Екатерина Захариева. Някак си срамежливо този закон бива гласуван. Този орган ще се назначава от парламентарното мнозинтство, следователно ще е зависим от него. Този орган може да мачка - не само политици, а и всеки гражданин. И до ден днешен нямаме информация как СРС - подслушване, проследяване, инфилтриране и какво ли още не, ще се представят в граждански съд. В закона за СРС е казано, че такива средства се използват за предотвтаряване и разкриване на тежки престъпления, а този орган не се занимава с такива", посочи за пореден път Зарков.
По думите му новият орган е съшит с бели конци.
"Комисията за конфликт на интереси, обезглавена след злополучното действие на Филип Златанов, очевидно не можеше да оглави органа. Затова видяхме тази комисия - КОНПИ, и хайде тя. После се огледахме - видяхме една дирекция в ДАНС и хайде и тя там. От вчера върви опорната точка, че който е против този закон, значи е против борбата с корупцията. Този закон е прах в очите", каза в заключение Зарков.
За ракията и салатата
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева пък се почувства длъжна да оправдае отсъствието на правосъдния министър Цецка Цачева, заявявайки, че имала среща с еврокомисари.
След Зарков на трибуната се изредиха колегите му от левицата Тодор Байчев, Димитър Стоянов, Пенчо Милков.
"Вместо престъпление и наказание, ще имаме престъпление без наказание", обобщи Тодор Байчев.
Но нито един представител на вносителите на закона не излезе да го защити от президентското вето. Управляващите "отсрами" председателят на парламентарната група на Обединени патриоти и коалиционен партньор във формацията Волен Сидеров.
"Групата на ОП ще гласува в подкрепа на закона, не за друго, не че не уважаваме г-н Радев. Той много израсна като политики, защото ако беше дошъл в нашата група, щяхме да му кажем точно кои текстове да атакува, защото има още какво да се дяла - започна Сидеров - Стига сме се оплювали и стига сме цитирали чужди издания. Хваща се един западен вестник, това са Соросови организации. И оттам идва тази нечиста струя: България е корумпирана, България е лоша. Този закон сигурно има недостатъци, но президентът направи грешката да атакува целият закон, а не текстове. Сега излиза, че той самият е против борбата с корупцията."
"Ето, аз сега имам намерение да подаря следобеда на Жан-Клод Юнкер една хубава ракия, това ще бъде ли корупция?", развесели една част от залата Волен Сидеров и призова да се съкратят дебатите, защото нямало смисъл. Юнкер нееднократно е заявявал, че харесва българските ракия, шопска салата и луканка.
Да не клатим управлението
От ДПС в съзвучие с празничната повеля на почетния си председател Ахмед Доган обявиха, че ще подкрепят управляващите и ще гласуват против президентското вето. Намерението им обобщи депутатът Хамид Хамид:
"Опитахме да направим по-добър законопроект, като внасяхме предложения. Някои се приеха, други - не. Дали е съвършен законът, ще видим. Аз не съм съгласен с констатацията от тази трибуна, че този закон няма да проработи. Както и констатацията "Нямате воля за борба с корупцията". Това не са юридически аргументи, може би колегите са имали среща с хора, които предсказват бъдещето. Нека да дадем шанс на закона да проработи. Ние сме готови отново и отново да внасяме предложения, ако някъде има спирачка или противоречия."
Думите на Сидеров и Хамид разгневиха лидера на БСП Корнелия Нинова:
"Ако оценката на външните медии е под въздействие на "соросоиди", да ви попитам дали 80% от гражданите и 80% от българския бизнес, който казва, че обществените поръчки са нагласени, "соросоиди" ли са?! Уважаеми управляващи, най-вече ГЕРБ, които мълчите, може би защото нямате аргументи или си мислите, че дебатът ще мине току-така, и уважаеми опозиционни групи, които ще гласувате с управляващите: защо не използваме председателството и да покажем, че българските държавници наистина са готови да се борят с корупцията", посочи Нинова.
"Ако ние се съобразявахме с партийния си интерес, щяхме да ви подкрепим, защото утре ние ще управляваме, ще си назначим наши хора в Комисията и няма проблем. Ние не правим закон за един мандат. Да гарантираме, че изпълнителна, законодателна и съдебна власт взаимно могат да се контролират. Не се изненадвайте, ако началото и краят на председателството са едни и същи", допълни.
Нинова артикулира и публичната тайна: "не ни приемат в Шенген не защото не сме изпълнили техническите проблеми, а защото корупцията продължава да е проблем номер едно и управляващите продължават не да се борят с нея, а да я прикриват".
Кой бърка в кацата с меда
След като се изказа опозиционният лидер, все пак излезе и представител на ГЕРБ - председателят на правната комисия Данаил Кирилов.
"И аз исках този дебат да бъде различен, да се чуят аргументи, звучащи ново и оригинално. Обсъждаме текстовете от пет или шест месеца. Дебатът започна още през декември 2016 г., на финала на 43-ото събрание (законът "Кунева", б.р.). Моля ви да не се подценяваме, обиждаме и да спазваме правилника - ако тук има корумпирани, има наказателен ред. Не приемам, че законодателният орган на държавата е корумпиран", удари го на чест Кирилов.
След което се предаде под натиска на левицата и започна член по член да защитава закона си. "Аз не вярвам на вашите клетви и заплахи, че този закон няма да проработи", каза в заключение Кирилов.
Своеобразна ретроспекция на родилните мъки по антикорупционното законодателство от 2016-а насам направи и Цветан Цветанов и обвини БСП, че сменя мнението си по текстовете за това кой ще назначава състава на Комисията.
"ГЕРБ ще отхвърли ветото, защото президентът и БСП - вие играете в един отбор. Докато ние играем в отбора на България! Госпожо Нинова, дълго време ще бъдете в опозиция, за да можете да трупате опит като опозиционер. А ГЕРБ ще управлява!", завърши експозето си Цветанов и благодари на уж опозиционните партии ДПС и "Воля".
"Г-н Цветанов показа защо в тази държава присъдите се раздават не от съдебната система, а от парламентарната трибуна. Не вие казвате това кой ще управлява, а народът. Въздържайте се от това вие да определяте", отвърна му Нинова.
За дебата "допринесе" и лидерът на "Воля" Веселин Марешки, за да акламира партията си като неопетнена от високи политически постове. И даде заявка за подкрепа на закона, за да не бъркат повече управленците "в кацата с меда".
Изказването на Марешки бе последно. След него бе обявено гласуване. След като ветото бе отхвърлено, последва серия от искания за прегласувания от страна на левицата. Злобното кискане на депутати ядоса Антон Кутев от БСП и той ги призова да излязат на трибуната, защото сега са анонимни за обществото - никога не са се изказвали, - а вероятно и анонимни ще си останат до края на мандата на това Народно събрание.
"Искам да видя как с този закон ще разкриете показното убийство на свързания с Борисов и Цветанов бизнесмен Петър Христов", ядоса се Кутев.
И с тези финални думи дебатът приключи.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни