Премиерът Бойко Борисов и председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер обсъдиха днес на среща помежду им партньорството между българското правителство и ЕК по време на ротационното европредседателство на страната ни, съобщиха от Министерския съвет.
Според двамата отношенията на доверие и сътрудничеството между членовете на кабинета, които ще ръководят заседанията на Съвета и еврокомисарите, са предпоставка за постигане на напредък по откритите за решаване въпроси.
За десетгодишното си членство в ЕС България е натрупала опит при разрешаването на различните кризи, през които е преминавал Съюзът, смята Борисов. Той е убеден, че страната ни ще продължи да е активна в дискусиите за неговото бъдеще.
"Отговорността ни през следващите 6 месеца е голяма, но оставаме сигурен партньор при търсенето на съгласие по най-важните за Общността теми. За нас е изключително важно да се укрепи единството на ЕС", каза премиерът.
И той, и Юнкер очакват подобряване на диалога със съседните на ЕС държави по време на българското председателство.
"Вашият приоритет, Бойко – Западните Балкани, е и наш приоритет", заяви Юнкер.
По-рано председателят на Еврокомисията се срещна с президента Румен Радев и вицепрезидентката Илияна Йотова.
"ЕС трябва да бъде още по-силен, когато приключи българското председателство. Българските институции ще работят активно и обединени за изпълнението на тази цел", заяви Радев.
Той увери Юнкер в готовността на страната ни да се присъедини към Шенгенското пространство. И двамата са убедени, че това ще подобри ситуацията със сигурността за целия ЕС.
Радев и Юнкер обсъдиха предприетите през последната година действия за изграждане на обща европейска отбрана. Според българския президент засиленото сътрудничество в областта на общата външна политика и политиката за сигурност е позитивно за страната ни и важна визионерска стъпка за ЕС. България е готова да вземе участие в бъдещи общи проекти в сферата на военната промишленост, науката и изграждането на съвместими способности между държавите членки в областта на отбраната.
Обсъдено бе и формулирането на бюджета на ЕС след напускането на Великобритания. Юнкер и Радев се съгласиха, че при изготвянето на бъдещата многогодишна финансова рамка на ЕС трябва да се вземат предвид растящите нужди на Съюза от повече сигурност за гражданите, стриктен контрол на миграционните процеси към общността, както и ключови проекти за свързаност и развитие на европейските региони.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни