За пръв път от 150 години на днешния ден, 31-ви януари, се съчетават три различни лунни феномена, съобщи БТА

Пълно лунно затъмнение съвпада със "синята луна" - второ пълнолуние в рамките на календарен месец. В добавка естествения ни спътник ще е в перигея си, най-близката точка до Земята, и ще изглежда с около 14% по-голяма и с 30% по-ярка от обикновено, или "суперлуна".

Освен това заради затъмнението луната всъщност ще е червена (или кървава), макар и яркостта й да намалее, когато навлезе в земната сянка.

Тъй като пълноценно Луната ще може да се наблюдава само в части от света, НАСА осигури видеопредаване на живо от консерваторията "Грифит" в Калифорния:

Лунното затъмнение ще продължи 3,5 часа, като пълното ще е 77 минути. То ще е пълно над страните от Тихоокеанския басейн - от Аляска и Северозападна Канада до Централна и Източна Азия, Индонезия, Нова Зеландия и Австралия. Тъй като ще е посред нощ, в зависимост от това откъде се наблюдава, ще е или на 31 януари или на 1 февруари.

Лунното затъмнение е частично над Централна Северна Америка, Западна Азия, Индия, Близкия изток и Източна Европа, пише сайтът Спейс. От Северна Америка ще го наблюдават сутринта на 31 януари, а от противоположната част на света - когато Луната изгрява.

Следващото съчетание на синя и кървава луна ще е през 2028 г. Следващата синя луна за тази година ще е на 31 март.