Българите масово не одобряват мерките, които вицепремиерът с ресор туризъм Валери Симеонов се опитва да въведе в сектора. Симеонов стана пословично известен с инцидентните проверки и акции "Тишина" в черноморските дискотеки през миналото лято, а напоследък лансира идеята за разчистването на сергиите от курортите.
Това става ясно от последния експресен сондаж на "Галъп интернешънъл", проведен в периода 31 януари - 1 февруари сред 801 пълнолетни българи.
Мнозинството анкетирани одобряват въвеждане на повече правила и ред в курортните места. 92% приемат идеята по-ясни правила къде могат да се разполагат каравани и палатки. 84% пък одобряват тавани на цените на чадъри и шезлонги. Мнозинство от 63% принципно одобрява идеята за категоризиране на плажовете.
В същото време "явно всякакви мерки за повече ред в туристическите райони се възприемат, но и крайностите се отхвърлят", посочват социолозите. За 62 на сто проверките по курортните места трябва да се правят незабелязано и през цялото време – за да има постоянен контрол. Малцинство от 36% смятат, че проверките по курортните места трябва да се правят заедно с медии и в присъствието на туристите - за да има повече гласност. Останалите се колебаят. Явно обществото ни предпочита по-скоро постоянните, отколкото показни мерки.
"Вероятно това се дължи и на цялостния скептицизъм към прекалено медийни акции и към политическата прослойка въобще", отбелязват от "Галъп интернешънъл".
Мнозинство от 55% одобряват прословутите преместваеми обекти по морето да добият стандартизирана визия, 36% не одобряват, а останалите се затрудняват да отговорят. Мнозинство от 67% обаче не е съгласно подобни търговски обекти около плажовете да бъдат напълно премахнати и продажбата на храни и напитки да се премести изцяло към първата линия с хотели. Очевидно подобна мярка едновременно би затруднила и родните туристи и би оскъпила покупките им поради надценките в хотелите.
Мерките, предлагани от ресорните администрации, срещат подкрепа сред обществото. Респективно 39% одобряват работата на туристическото министерство, 35% не я одобряват, а останалите се колебаят.
"Бяха проверени и други подобни двойки твърдения, които да уловят генералната структура на нагласите по потенциални алтернативни становища по дадени теми. Например беше зададен и провокативният въпрос дали като цяло концесионирането и въобще формите на стопанисване на плажовете са по-добрият вариант, или пък липсата на стопанисване и концесиониране – за да се съхрани максимално природния вид. Както можеше и да се очаква, 79% предпочитат концесионирането и стопанисването на плажове – за да се поддържа ред и чистота, а 17% предпочитат природния им вид. Дилемата е трудна, защото стопанисването и поддържането не противоречи на максимално природния вид на плажовете. Затова и въпросът целеше да покаже по-скоро каква е онази част от българите, които предпочитат краен вариант. Тези 17% се равняват на почти милион българи. Това значи, че за милион наши сънародници отдалечаването на туристическите места от природата и спокойствието е толкова тежко, че биха предпочели дори липса на стопанска грижа", показва още сондажът.
Когато става дума за зимния туризъм, мнозинство от 67% смятат, че той като цяло се нуждае от нови лифтове и съоръжения, а 19% са на обратното мнение. Очевидно развитието на зимния туризъм и ски спорта се подкрепя, новите лифтове и съоръжения не се възприемат като проблем. Проблем се вижда по-скоро в опасността от презастрояване, както показва друг скорошен сондаж на агенцията, данните от който сочат, че 45 на сто от българите смятат зимните курорти за презастроени, 36% посочват, че настоящите писти са недостатъчни, 6 на сто подкрепят и двете твърдения, а 13% не могат да преценят.
46% от анкетираните посочват, че през последните пет години са почивали, макар и за малко, на български морски курорт. 35 на сто пък твърдят същото за планински курорти у нас. 20% са посетили чуждестранен морски курорт, а 2% - чуждестранен планински курорт.
41% казват, че през започващата година ще посетят български морски курорт, 31% твърдят, че ще идат на български планински курорт. 15% се надяват да отидат, дори и за кратък отдих, на море в чужбина, а 3% - на планина в чужбина. "Очевидно родната публика остава най-големият клиент на туристическата ни индустрия", обобщават социолозите.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни