Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българската стопанска камара (БСК) и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) настояха за предприемане на дипломатически стъпки България да стане разпределител в енергийния проект "Бял поток", съобщиха от БСК.

В писмо на трите организации до премиера Бойко Борисов, вицепремиера Томислав Дончев и енергийния министър Теменужка Петкова се казва, че работодателските организации са били информирани от български фирми с контакти в правителствените среди в Туркменистан за ускорено придвижване на проекта "Бял поток", заобикалящ България, за доставката на 16 милиарда кубометра газ от
Туркменистан за Европа. 

По тяхна информация, за важността на проекта е заявил официално Марош Шевчович - вицепрезидент на Европейската комисия, а самият проект е включен в списъка на проектите в ЕС "от общ интерес", което го определя като приоритетен за финансиране от европейските фондове и европейските банки, дори вече са отпуснати средства за работа по проекта на газопровода Туркменистан - Азербайджан - Грузия - Черно море - Румъния - Западна Европа.

"Бял поток" е с дължина от 1 138 километра и ще доставя 16 млрд. кубометра газ през 2022 г., пише в писмото. Подготвя се от грузинската нефтогазова корпорация GOGC, която е основният собственик на проекта и се управлява от Министерството на енергетиката на Грузия. GOGC е разработила пътната карта на газопровода. През 2019 г. планира да завърши всички изследователски работи, които се оценяват на 35 млн. долара, голяма част от които ще изплати ЕС.

В писмото се изтъква, че буди недоумение насочването на газопровода към Румъния и оттам - за Западна Европа, заобикаляйки по-краткия път през България, игнорирайки определянето на енергийната свързаност на България със Западните Балкани.

Тези решения за пътя на газопровода се приемат по време на нашето европредседателство и ни обричат да станем придатък към Западните Балкани, изтъкват деловите среди и изразяват надежда българските представители представители в ЕС да положат необходимите усилия този проект да определи България да стане разпределител със стратегическото си положение на този енергиен поток.

За първи път проектът за "Бял поток" бе представен преди 10 години в Брюксел от Юлия Тимошенко, тогава премиер на Украйна. Според презентацията по тръбата се предвижда да тече газ от Туркменистан през Каспийско море, Азербайджан и Грузия, откъдето трасето ще продължи по дъното на Черно море, през Украйна и Румъния до Западна Европа.

Проектът беше приветстван като вариант за развитие на евразийска газопроводна система, която ще помогне да се намали енергийната зависимост на Европа от руски суровини. Москва реагира още при представянето му, обявявайки, че тръбата не е нужна никому, освен на Украйна.