Финансовият въпрос с актуализацията на бюджета на Здравната каса се политизира, а управителят й Камен Плочев говори неистини вследствие на непознаване на процедурите

Това стана ясно от думите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев, който коментира в сутрешния блок на Нова тв защо миналата седмица поиска оставката на Плочев, макар да няма формално право да го "уволни", тъй като управителят на НЗОК се назначава от парламента. Проф. Плочев попадна в полезрението на изпълнителната власт, след като стана ясно, че прескачайки надзора на Касата, здравния и финансовия министър и Министерския съвет като цяло, е разпратил до парламентарните групи писмо с искане за актуализация на бюджета на НЗОК с малко над 271 млн. лв. Мотивът - държавата няма да може да се разплати със здравните каси на други страни, в които са се лекували български граждани. Зад Плочев застана БСП.

"През последните дни всички станахме свидетели как обикновен финансов въпрос може да се превърне в политически скандал, ненужен никому. Ние нямаме проблем с разплащането с партньорите. Никой досега не е докладвал за такъв проблем", посочи здравният министър. Но допълни, че  Плочев като "достоен лекар" едва ли е влязъл в политически игри, а просто "не познава процедурите".

Ананиев показа докладна записка от Плочев. "Това, което той предлага в докладната е заложено вече в бюджета за 2018 г.", посочи министърът. Показа и два протокола, подписани с асоциациите на здравните каси в Германия и Австрия - най-големите ни кредитори и обяви, че ако държавата не се разплати в сток от 18 месеца, тогава се съставя протокол за разсрочено плащане.

"Нямам право да внеса оставката му в парламента, но добре знам и че няма законова пречка при определени условия да поискам оставката му, защото министърът на здравеопазването провежда политика в сферата. Провели сме поне няколко разговора в моя кабинет и много често говорим по телефона", посочи Ананиев в отговор на критиките, че искането за оставка идва изневиделица.

След което обвини Плочев в говоренето на неистини.

Той изрече шест  неистини - "Не зная за такова писмо, не съм писал такова писмо, как мога г-н министър да направя такова нещо през главата ви"."Да, това е моят подпис, но е фалшифициран". Да ви кажа, успокоих се, предпочитам по-малкия скандал. После се оказа, че е неговият подпис. После, направил е дирекционен съвет в Касата, за да му дадат "мандат" да напише това писмо. После реши да обиди собствения си "персонал" като каза, че те са му дали това писмо и той само го е подписал. Извинявайте, как може да пишеш до шефа на парламента и да не гледаш какво подписваш. Има и нарушение на Конституцията , има две писма - до мен и до парламента, с които можем да си играем на онази игра "Разпознайте разликите", посочи още греховете на Плочев Ананиев.

Очаква се днес здравният министър да се срещне с парламентарната група на ГЕРБ, от която до голяма степен зависи ще бъде ли гласувана оставката на шефа на Касата.