Депутатът от ГЕРБ Делян Добрев разви днес хипотезата, че "Атака" може да бъде заместена от партията на бизнесмена Веселин Марешки "Воля". В сутрешния блок на Нова телевизия Добрев коментира гневния изблик на лидера на "Атака" и председател на парламентарната група на "Обединените патриоти" Волен Сидеров срещу вицепремиера и лидер на НФСБ Валери Симеонов и зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов.

"Ако има напрежение, то трябва да се обсъжда в рамките на коалиционния съвет. Това, което чуваме, звучи като напрежение вътре в Патриотичния фронт, а не като напрежение между "Обединени патриоти" и ГЕРБ”, заяви Добрев.

По думите му, погледнато математически, броят на депутатите на "Атака" е приблизително равен на тези на Веселин Марешки, които също подкрепят кабинета.

Хипотетично могат да бъдат заместени с друга подобна по размер парламентарна група - тази на Марешки”, каза депутатът от ГЕРБ.

Междувременно стана ясно, че в парламента е започнала среща между коалиционните партньори в кабинета "Борисов-3". В стаята на "Обединени патриоти" са се събрали председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, вицепремиерът и лидер на НФСБ Валери Симеонов и председателят на ПГ на "Обединени патриоти" Волен Сидеров.

Добрев коментира и съобщението, че ЧЕЗ продава активите си на българския пазар на българска фирма.

"Това, което е смущаващо, е, че първоначално на мен това ми прозвуча като фалшива новина, защото не мога да си представя как една фирма от Пазарджик с 90 хиляди лева активи и 11 000 лева загуби ще купи най-големия частен енергиен бизнес в България”, подчерта той.

Според него не се вижда какъв опит имат новите купувачи на ЧЕЗ. Той подчерта, че от това, дали държавата ще се съгласи на сделката, зависи дали Комисията за защита на конкуренцията и КЕВР ще одобрят сделката.

По въпроса за това какво се разбраха бизнесът и държавата за поскъпването на тока, Добрев каза, че няма опасения за пазарни манипулации, тъй като има нова директива, която въвежда нови правила по въпроса. Тези промени ще бъдат въведени със същия законопроект, с който ще се разшири обхватът на продавачите на българската независима енергийна борса.

"Манипулациите на пазара и съмненията на бизнеса за такива бяха не по отношение на борсата, а по отношение на собствените платформи на дружествата и начина, по който една шепа търговци купуват енергията в България", каза той.

Добрев коментира и изказването на лидера на БСП Корнелия Нинова, според която поправките, които ГЕРБ внася за бърза поддръжка и ремонт на граничната ограда, са опит за усвояване на още средства. Той каза, че каквото и да направят, за опозицията все ще е лошо. Предложението на ГЕРБ е да не се пускат обществени поръчки за поддръжка на оградата, а услугите с фирмите да се договарят.

От друга страна, ако въведеш законодателна промяна, с която да кажеш, ако се случат такива извънредни ситуации и целостта на оградата бъде нарушена, държавата има право да избере в съкратени срокове някой, който да оправи проблема, тогава ще кажат, че няма достатъчно срокове и процедури, заяви Добрев.

Относно ветото на президента, наложено върху промените на Закона за банковата несъстоятелност, Делян Добрев каза, че "колегите от ДПС явно са в много трудна ситуация, защото те са вносители на законопроекта, а от друга - подкрепиха президента Радев в президентските избори".

"В последните дни се чудят как хем да кажат, че законопроектът е хубав, хем да не обидят президента.” Той каза, че президентът Радев е наложил много повече пъти вето, отколкото предишните си колеги, но не е сигурно, че това води до по-добра парламентарна работа.

"Продължавам да питам дали Йончева не е повлияла на президента да наложи това вето”, каза той. Той цитира доклади, според които една фирма е източила 42 милиона от КТБ, което може би, смята Добрев, е причина Елена Йончева да повлияе за ветото.