Сделката за продажба на ЧЕЗ на "Инерком" на Гинка Върбакова няма как да не е одобрена от премиера Бойко Борисов и ако все пак бъде спряна - "ще предизвика конфликт между Делян Пеевски, Бойко Борисов и Ахмед Доган". Това заяви лидерката на "Движение 21" Татяна Дончева пред "България он ер". 

"Сделката с продажбата на ЧЕЗ е едно голямо безобразие, извършено от хора, които овладяха държавата в много голяма степен. Обществото все още няма представа в каква степен е сложена ръка върху някои процеси. Тези хора не считат за нужно да се съобразяват и да демонстрират приличие. Това е задкулисие парекселанс и се знае кой стои зад него", категорична е Дончева.  

По думите ѝ юридически има инструменти за спиране на продажбата на ЧЕЗ на българската фирма на Върбакова. Трудността идва от друго - че според бившата депутатка тя е договорена "на много високо ниво".

Като юрист тя оспори твърдението на самата Гинка Върбакова, както и на властта, че сделката е извършена по чешкото право, защото е договорена там. По думите ѝ освен това "чешкото право е континентално право и кой знае какви различия в принципните неща няма".

Дончева каза още, че няма как Гинка от Пазарджик или Стамболийски (откъдето всъщност била родом) да притежава едно такова огромно дружество като ЧЕЗ, няма как да го управлява.

"Преди 10 ноември в България имаше режим на тока заради назначение на невежи хора в управлението. Назначаването на невежи хора в управлението на толкова важни за обществото и националната сигурност компании винаги е свързано с проблеми в бъдеще", предупреди още юристката. 

От думите на юристката стана ясно, че ако се съди по публични изяви от последните дни - има логика в медийните публикации за връзка с бившата групировка СИК на купувачите на ЧЕЗ, в частност на съпруга на Гинка - Славчо Върбаков. Версията тръгна от сайта "Биволъ". Дончева не изключи да има и участие на грузински и руски интереси - по повод разкрития, направени в чешките медии за финансиране на сделката и чрез компании на грузински бизнесмени с интереси в България. Любопитно е, че обвързаността с грузински бизнес, който оперира у нас, излезе в медия на чешкия премиер Андрей Бабиш, който бе на посещение у нас през януари.

Според Татяна Дончева трябва много внимателно да се обсъди въпросът дали е добре или не държавата да притежава електроразпределителните дружества. Дончева разкритикува начина, по който са приватизирани електроразпределителните дружества по времето на НДСВ, както и последвалата през 2011 г. продажба на остатъчните дялове на държавата от 33%, които били "нейният стопер", ако с управлението на ЕРП-ата възникне проблем. 

През миналата седмица от БСП поискаха от Бойко Борисов сделката не просто да се предотврати, а и държавата да извади пари и да купи ЧЕЗ вместо избрания купувач от чехите - Гинка Върбакова. На това Борисов реагира с ирония и попита: "Защо да не национализираме всичко - останалите две електоразпределителни дружества, "Нефтохим", ТЕЦ-ове, ВЕЦ-ове, банки..."