Чешката държава няма намерение да анулира сделката за продажба на "ЧЕЗ-България" въпреки притесненията от новините, които идват от България. Това заяви премиерът на Чехия Андрей Бабиш в интервю за бТВ. Двата въпроса на българската телевизия са зададени на министър-председателя по телефона от репортер от партньорската телевизия в Чехия TV NOVA. 

Ето отговорите на чешкия премиер:

– Имате ли съмнения, че процедурата за сделката за ЧЕЗ в България не е прозрачна?

– Ние като държава имаме 63% в ЧЕЗ и сме представени чрез Министерството на финансите. Надзорният съвет е бил избран по време на управлението на предишната коалиция. Надзорният съвет е имал съмнения за продажбата, но е бил убеден от борда на директорите, че сделката е прозрачна, че купувачът и парите са прозрачни. И сега излиза, че в България има някакви съмнения. Трябва да кажа, че съм много притеснен от новините от България. Ще поискаме обяснение от директорите на ЧЕЗ чрез техните представители в надзорния съвет. 

– Съществуват ли възможности за отмяна на сделката съгласно чешкото законодателство?

– Нямаме намерение да анулираме тази сделка. Надзорният съвет на базата на тези аргументи неколкократно заяви, че всичко е наред, че ЧЕЗ ще си получи парите и че няма да има никакви допълнителни разходи. Тази сделка е одобрена и ние не сме в състояние да й повлияем. Има и миноритарни акционери. Това е решение на ЧЕЗ и нашите възможности за въздействие са минимални. 

Вчера Андрей Бабиш даде интервю и за вестник "Лидове новини", в които заявява в прав текст, че е "шокиран" от новините, които идват от България покрай продажбата на "ЧЕЗ-България" на фирмата "Инерком" на Гинка Върбакова. Той нарича чешката компания, която продава българското си дружество, "държава в държавата", но подчертава, както и днес, че то не е 100% държавна собственост. 

 
"Лидове новини" разкри и какво финансиране е предложено от българската фирма "Инерком" на Гинка Върбакова - два банкови заема, за които в публикацията се твърди, че биха били от Уникредит Булбанк и Първа инвестиционна банка, както и ангажимент от Българската банка за развитие за рефинансиране на съществуващ заем на "ЧЕЗ-България" към Европейската банка за възстановяване и развитие. 
 
 
Ден по-рано чешката медия съобщи, че в сделката има замесени и офшорни компании, свързани с грузински и руски бизнес. След разговор, поискан от премиера Бойко Борисов с Бабиш в късния следобед вчера и пратените от Чехия документи, Борисов, макар и без да назовава имена на банки и фирми, потвърди данните на "Лидове новини" от предишните дни.