Разместванията в американското правителство не вещаят нищо добро за Русия. Това е коментарът на руското издание "Независимая газета" по повод уволнението на държавния секретар на САЩ Рекс Тилърсън от президента Доналд Тръмп и замяната му с досегашния шеф на ЦРУ Майк Помпео.
Вестникът е потърсил мнението на професора от Джорджтаунския университет във Вашингтон и водещ сътрудник на Атлантическия съвет Андерс Аслунд.
"Тилърсън стана грандиозен провал, - отбелязва Аслунд. - Той много говореше, а малко вършеше, дискредитирайки Държавния департамент. Той се обгради от света с неколцина приближени, докато всичките му опити да запълни половината от овакантените високи постове в неговото ведомство за 14 месеца претърпяха крах. Дипломатите работеха в униние. Тилърсън стана най-неефективният и нефункциониращ държавен секретар след Втората световна война. Ще го запомнят като човек, който нарече Тръмп глупак. Той не намираше общ език нито с президента, нито с останалите хора от екипа му".
На този фон Помпео изглежда способен републиканец от главното течение, който е в добри отношения с всички, пишат руски медии. Според слуховете назначението му се е подготвяло от няколко месеца.
В изявленията си за Русия той демонстрира традиционния републикански подход, "което има решаващо значение", отбелязва "Независимая газета" и добавя, че Помпео е известен с крайно острите си изказвания. Нерядко го наричат член на "чаеното парти" - консервативното крило на републиканския лагер.
Той заяви в Сената през януари м.г. като шеф на ЦРУ, че Русия "агресивно възвръща своите позиции", "заплашва Европа и не прави почти нищо реално, за да помогне за разгрома на Ислямска държава". За една година на поста той отмени 40% от всички решения, приети от неговия предшественик в ЦРУ.
"Оставката на Тилърсън назряваше отдавна"
В руските експертни среди отбелязват, че Помпео е политик, който е в добри отношения с Тръмп.
"Това е човекът, който всекидневно носеше на Тръмп сводките от разузнаването и се виждаше с президента по-често от останалите хора от екипа, - добавя пред "Независимая газета" експертът на Руския съвет по международните въпроси Максим Сучков. - С него Тръмп подготвяше елементите на миграционната реформа, отношенията с членовете на Конгреса и много други непрофилни за шефа на ЦРУ теми. Той е един от малцината, които не се страхуват да съобщават на Тръмп "лоши новини". Тръмп вижда в негово лице човек, който лесно намира изход от проблемни ситуации."
Анализаторът добавя, че според Тръмп Помпео би могъл да получи доверието на световните лидери.
Друг влиятелен руски вестник - "Известия" - твърди, че Тръмп е избрал Помпео заради ястребовите му възгледи за ролята на Америка в света, които са сходни с позицията на президента, който силно разчита на генералите.
"Той търси хора, които разглеждат всеки проблем като заплаха, която трябва да бъде решена с помощта на военна сила, а не въпрос, който изисква дипломатически средства", отбелязва бившият служител на Държавния департамент Ричард Баучър, цитиран от вестника.
Според него американското правителство не може да разбере, че дипломацията може да донесе много повече полза не само за страната, но и за света.
В публичните си изявления Помпео нееднократно е заемал идентични позиции с Тръмп, а в някои случаи дори и още по-остри по въпроси като Иран, Северна Корея, Русия и Йерусалим, добавя "Известия".
За разлика от него Тилърсън по всеки един от тези въпроси се опитваше да предпази президента от ирационални, импулсивни или противоречиви стъпки.
Анкетирани от "Известия" експерти единодушно отбелязват: оставката на Тилърсън назряваше отдавна. Двамата успешни в миналото бизнесмени така и не успяха да се сработят. Техните главозамайващи кариери в бизнеса ги бяха научили да управляват, но не и да се подчиняват. Макар оставката на Тилърсън да се очакваше отдавна, удивително е, че тя идва именно сега - да се сменя ключов дипломат, когато на прага чукат свръхделикатни преговори със Северна Корея, е доста странно, отбелязва пред вестника американският политолог от руски произход Николай Злобин. Според него разногласията между Тръмп и Тилърсън "достигнаха критична точка" и президентът е взел решение в свой стил - буквално за една минута е прекроил цялата структура на Държавния департамент.
Подобно обяснение се чу и от Белия дом: президентът е решил да обнови екипа си в навечерието на вероятните преговори със Северна Корея. Според експертите обаче промените в американското правителство едва ли ще повлияят силно на отношенията с Москва.
Американски медии: Тръмп се обгражда с предани хора
Президентът на САЩ Доналд Тръмп уволни държавния секретар Рекс Тилърсън. Това е най-драматичният от поредица лични ходове, които сочат, че Тръмп е решен да се обгради с предани хора, по-силно споделящи неговото виждане за "Америка на първо място", пише в. "Ню Йорк таймс".
Уволнението на Тилърсън още повече отдалечава правителството на Тръмп от основното течение в икономиката и външната политика и го доближава до националистическите идеи, които вдъхновяваха предизборната кампания на президента през 2016 г., пише авторитетното издание.
Уволнението на Тилърсън беше отдавна очаквано, но начинът, по който беше извършено, смая официален Вашингтон и беше напълно в стила на Тръмп, отбелязва пък в. "Вашингтон пост".
Президентът, прочул се с репликата си "Уволнен си!" от телевизионните риалити предавания, всъщност мрази да уволнява хората лично. Тилърсън научил за своето уволнение от изявление на Тръмп в Туитър часове след като се върнал от посещение в Африка. Изявлението беше направено минути след като "Вашингтон пост" пръв съобщи новината.
А новата шефка на ЦРУ?
На фона на оставката на Тилърсън на втори план остана назначаването за шеф на ЦРУ на заместничката на Помпейо - Джина Хаспъл. Според "Известия" всичко показва, че я е била препоръчана на президента лично от Помпео. Тя е в течение на всички текущи операции, дълго работи в структурата и е вземала участие в международните проекти на ЦРУ. По този начин Помпео запазва своето влияние в ЦРУ.
Освен това издигането на жена за първи път на такава длъжност е политически плюс за Тръмп, който често е обвиняван в сексизъм. Това може също така да му донесе немалко женски гласове на междинните избори за Конгреса през ноември.
"Известия" цитира експерти, според които голямо преимущество на Хаспъл е липсата на подробности за нейната биография. За нея не е известно почти нищо. Предполага се, че по руското направление тя ще се придържа към позициите на Помпео и ще се опира на мнението на експерти от разузнавателните среди в САЩ.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни