"До чуване, уважаеми слушатели. Останете с програмата на „Хоризонт“ И зазвучава легендарната песен на The Beatles “Let It Be”. На другия ден друго предаване завършва по същия начин. След седмица отново. Така е в последните почти два месеца и някои слушатели вероятно си задават въпроса какво се случва в Българското национално радио. Защото „Let It Be” в България не е само известна песен, а символ на протест в обществените медии още от началото на демокрацията.

Напрежението е факт. Синдикатът „Свободно слово“ обвини ръководството на радиото, че управлява непрозрачно, че не спазва колективния трудов договор и че създава нови структури, които да отнемат редакционната независимост на екипите на съответните предавания. Става дума за продуцентски съвети, назначавани от директорите на програмите, които все още не е обявено какви точно правомощия ще имат по отношение на темите и гостите в предаванията.

„Досега в историята на БНР екипите са избирали темите и събеседниците в предаванията. Сега се случва да получаваме препоръки, обаждания в нюзрума, „творческо“ участие за монтиране на материали. Предвиждат също новосъздадените органи да определят темите и събеседниците в конкретните предавания. Това се е случвало и преди, но в резултат на стачки е имало корекции“, казва председателят на синдиката Ирен Филева, журналист от програма „Христо Ботев“.

„Свободно слово“ е изпратил две декларации до Управителния съвет. Наред с трудово-правните въпроси, журналистите посочват и примери на свалени от ефир предавания, на обявяване на конкурси за водещи без знанието на самия екип и очакването им редакционната свобода да бъде отнета от нови структури, назначени от ръководството. Оценката на „Свободно слово“ е, че промените застрашават точно свободата на словото.

Каква свобода в една 24-часова програма?! Не може дясната ръка да не знае какво прави лявата. Не може да има някакъв вид свобода, добре – не свобода, Х да направи предаване с трима гости и две преки включвания и да не е обсъдено предварително, че в студиото ще бъдат този и този, а в следващото предаване при другия водещ ще бъдат други двама“, обяснява генералният директор на БНР Радослав Янкулов.

Според него в момента статуквото се опитва да се противопостави на плановете му за модернизация.

А когато звънне премиерът?

Генералният директор е поканил на разговора и двама от членовете на Управителния съвет – Анюта Качева и Христин Стрижлев.

Къде бяха „Свободно слово“, когато СЕМ три пъти ни вика, за да обясняваме защо в предаването на Волгин има само една гледна точка? Къде бяха, когато техни колеги нарушиха етичните правила по време на банковата криза?“, пита Анюта Качева.

Тя обясни, че предаването „От петък до петък“ не било свалено, а спешно излязло в лятна отпуска, след като в студиото репортер споделил съвет от негов познат да си изтегли парите от конкретна банка.

„В резултат на което на директора му се обади Иван Искров и да не казвам кои други хора. Когато това нещо се каже в ефир, звънят премиерът или директорът на БНБ, звънят на генералния директор, а не звънят на водещия и питат какво прави общественият оператор“, казва Качева.

Членът на УС на БНР обяснява, че все още няма промяна в реда на съгласуване и координация на теми и събеседници и че всичко е „обект на договаряне“. Не били измислили дори още принципите, по които новите съвети ще работят.

„За мен най-тревожна е липсата на прозрачност, еднолично управление с неясна цел. Откакто възстановихме „Свободно слово“, започна непрестанно убеждаване, че ние сме маргинална групичка, която няма право на мнение“, казва Таня Величкова, секретар на синдиката и водещ на „Неделя 150“.

Генералният директор изискал протоколи от събранията на синдиката и списъци на присъствалите. „Нямаме задължение да правим това. Ръководството знае кои сме“, казва Филева. Според нея голяма част от журналистите в „Хоризонт“ и „Христо Ботев“ подкрепят действията на синдиката, макар и не всички да застават с името си.

Радослав Янкулов определя програма „Хоризонт“ като „много добра, но може да бъде още по-добра“. Според него протестиращите са доволни от програмата и бранят статуквото.

„Опираме до социологическите изследвания. Ние не им вярваме, ние знаем, че са поръчкови, ние знаем, че са бошлаф работа, но все пак се докосваме до тях. И докосвайки се до тях, виждаме много често, че те изглеждат ужасно по отношение на програма „Хоризонт“. Добре – не ужасно, а не много добре“, обяснава Янкулов и показва изследване на ГАРБ за аудиторията от 15 до 54 години, според което „Хоризонт“ е чак на 15-то място.

Така едната страна твърди, че има нужда от промяна и има правото да я направи така, както прецени, а другата страна твърди, че промените са непрозрачни и че крайната им цел е контрол върху съдържанието.

Ако радиото е останало свободно през тези години, това е защото екипите имаха наистина самостоятелност да решават какво има в предаването. Сега това ни се отнема, казва ни се, че от есента ще има генерална промяна, но не и каква“, обяснява Величкова.

Диалог между двете страни няма. А почитателите на The Beatles се радват все по-често на “Let It Be”.