Около 800 души от Западните Балкани са пътували за Сирия, за да се присъединят към така наречената Ислямска държава. Това каза зам.-директорът на Европол Олдрич Мартину, който участва в София във втората поред съвместна група за парламентарен контрол на европейската полицейска агенция.
Според председателя на вътрешната комисия в Народното събрание Цветан Цветанов споделянето на информация допринася за ефективността на работата на Европол.
"Сега трябва да се търси начин да се върнат по родината си и точно затова трябва да бъде осъществен и необходимият контрол - управлението на миграционните потоци и контролът на границите. Това са само някои от примерите за конкретните сфери, в които държавите от Западните Балкани могат да дадат своя принос", каза зам.-председателят на ГЕРБ.
Според директора на Европол Роб Уейнрайт някои от държавите споделят информация, а други - не достатъчно. Затова той призова за насърчаване на сътрудничеството. Сред приоритетите на Европол той посочи борбата с организираната престъпност.
Подчерта и нуждата от засилено наблюдение на т.нар. тъмна мрежа и криптовалутите. По думите му трябва да се разработи ясен механизъм за получаване на данни от всички страни по света за криминални дейности:
"Все още нямаме споразумение, което да ни позволи обмяна на оперативна информация с Турция. Това е най-големият проблем за размяна на данни с партньор извън ЕС."
Около 30 000 души в Европа са потенциално част от терористични общности - това пък каза по-рано Уейнрайт в интервю за бТВ. Той е в София за срещата на Съвместната група за парламентарен контрол на Европол. Форумът е част от събитията на българското председателство на Съвета на ЕС. Това е единствена по рода си форма за надзор над функционирането на Европол от страна на Европейския парламент съвместно с националните парламенти.
Според Уейнрайт всички страни в ЕС без изключение са застрашени от тероризма.
„Нещата не са толкова ясни. Тези хора са вдъхновени, но не са подчинени на „Ислямска държава”, уточни Уейнрайт по повод данните на Европол за броя на хората в Европа, които биха могли да се радикализират по една или друга причина.
Основните заплахи днес срещу Европа са много комплексни – има експлозия от терористичната дейност през последните години, има киберзаплахи и много групи, които наподобяват мафии в много държави, коментира още директорът на Европол.
Той припомни атентата в Сарафово преди години: „Това беше един от най-важните случаи в историята на тероризма, в който Европол оказа съдействие. Българските власти ни дадоха пълен достъп, успяхме да постигнем много в разследването.”
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни