Денят е 21 март, сряда. Около 15 часа служителите на Гранична полиция на Терминал 2 на летище София са на работните си места. Малко по-късно, около 15:15 часа те обработват документите на пасажерите от полет FB 302 от Прага. Минута по-късно проверката е приключила и незнайно защо в 15:16 ч. всички служители на гранична полиция, разпределени на шест гишета.... напускат постовете си.
В 15:25 ч. в салона влизат за обработка пристигналите с полет FB 432 от Париж. Служителите на Гранична полиция все така липсват. По тази причина пасажерите, кацнали от френската столица, необезпокоявано, без никой да провери документите им влизат в страната, разказва Mediapool.
Служителите на МВР се връщат на работните си места над 10 минути по-късно – в 15.32 часа. И започват да проверяват документите на останалите, все още не успяли да преминат „гратис“, пътници от Париж. Пет минути по-късно, в 15:35 часа, полетът се води за обработен.
Въпреки че пътниците, минали без паспортен контрол, се намират все още на територията на ГКПП никой не ги връща обратно.
Несправедливо не ни пускат в Шенген
Тази абсурдна случка идва малко повече от месец, след като премиерът Бойко Борисов за пореден път обвини част от страните в ЕС за "несправедливо" отношение към България и за "измисляне" на мотиви за отказ от членство в Шенген. В началото на февруари министър-председателят разкритикува европейските ни партньори, по време на своя реч на конференция в Брюксел. "Просто не е справедливо. Не е справедливо да си измисляте някакви мотиви, които ги няма. И все по-трудно става да си ги измисляте, защото и (евро)комисията и (евро)парламентът проверяваха границата и се оказва, че България най-добре я пази, но продължавате да си измисляте. Обидно е за нас. Ние си изпълняваме ангажиментите. Българският данъкоплатец дава стотици милиони за европейската сигурност...", каза тогава той.
Няма нужда от измислени мотиви
Месец по-късно се оказва, че няма нужда страните-членки на ЕС да си измислят мотиви за липсата на сигурност по нашите граници. Защото мотивите са налични и описани в докладна записка до директора Регионална дирекция "Аерогари" Милен Пенев (виж долу).
Любопитен момент е, че Пенев ръководи тази дирекция от април 2015 г., когато тогавашният вътрешен министър Румяна Бъчварова го свали от шефския пост в "Гранична полиция" - едва 4 месеца, след като го бе назначила на мястото на предишния директор Захарин Пенов. Официални мотиви за понижението на Пенев така и не бяха оповестени, но по неофициална информация ръководството на МВР бе свалило доверието си от него заради случай с пропуснати тирове с контрабандни цигари през ГКПП-Капитан Андреево.
На ГКПП на летището граничните полицаи извършват проверка на документите на влизащите в страната, а при възникнали съмнения - и на ръчния им багаж.
Ако такава проверка не бъде направена, заради 10-минутно отсъствие на граничарите като в описания случай, никой не може да каже какво се е случило през това време: какви лица са влезли на територията на страната и какво са носили в ръчния си багаж.
Гранична полиция: Да, има нарушение
Документът описва надлежно случая с преминалите без документална проверка пътници. От него обаче категорично не става ясно защо полицаите са напуснали постовете си колективно и синхронно.
Говорителят на "Гранична полиция" потвърди станалото пред Mediapool, без да даде повече подробности и отговор на този въпрос.
"Има нарушение на дисциплината. Затова е образувана и проверка, още същия ден. Самата проверка ще установи защо всички служители са напуснали работните си места, какво го е наложило и прочие″, обясниха от Гранична полиция.
А после разпратиха съобщение, от което става ясно, че служителите са "закъснели" за работа, а проверка е извършена постфактум:
"На 20 март т.г. те са закъснели при проверката на пътници, пристигащи с полет от Франция. В резултат на нарушенията част от пътниците не са обработени. При проверка на бордовия списък, сред тези пътници няма обявени за издирване и с наложени ограничения. Веднага в ГДГП е образувана проверка за дисциплинарните нарушения, изясняват се всички обстоятелства по случая".
Какво предвижда законът
Напускането на работното място представлява тежко нарушение по смисъла на член 203 от Закона за МВР. Отново според същия член за подобно нарушение се предвижда наказание "уволнение".
Липсващите гранични полицаи са нарушили още член 102 от Закона за МВР, който регламентира ясно граничния контрол от полицейските органи и начина на извършване на документална проверка.
Освен специалния закон, нарушен е и чл 16 от Наредбата за граничните контролно-пропускателни пунктове.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни