На 25 май ирландците ще гласуват на исторически референдум за легализиране на абортите по желание. Законодателството в страната сега позволява прекъсване на бременността единствено ако животът на майката е в сериозна опасност.
Гласоподавателите ще бъдат попитани дали искат т. нар. осма поправка на ирландската конституция да бъде отменена. Тя е приета през 1983 г. и дава еднакво право на живот на фетуса и на майката, което на практика води до пълна забрана на абортите. Това се променя едва през 2013 г., когато е разрешено прекъсване на бременността, ако е животозастрашаваща за майката. Нарушителите на закона са заплашени от 14 години затвор.
Ако ирландците гласуват за отмяна на поправката, правителството ще предложи закон, който позволява аборта по желание до 12-ата седмица от бременността (какъвто е и правният режим в България).
Премиерът Лио Варадкар подкрепя отмяната на строгия закон, както и лидерът на опозиционната партия "Фиана Файл", който доскоро беше против, но изненадващо промени позициите си.
Твърдо против промяна на настоящия режим са религиозните организации и консервативните кръгове.
"Опонентите на реформата са в пълно отрицание на лицемерието на ирландските закони", смята пък сенаторката Ивана Басик, която е заплашена от затвор през 90-те, когато е заловена да информира млади жени за възможностите да направят аборт във Великобритания.
Кампанията за либерализиране на абортите в Ирландия набра скорост през 2012 г., когато млада жена от индийски произход почина в болница, след като лекарите й отказват да прекъснат бременността въпреки съмненията, че плодът е нежизнеспособен. Тогава жената е приета в болница със силни болки. Медицинският екип засича пулс на фетуса и затова отказва да предприеме каквото и да е. Плодът умира няколко часа по-късно, а майката губи живота си заради инфекция.
Последвалите протести водят до законодателните промени от следващата година, които разрешават прекъсване на бременността, ако животът на майката е застрашен.
Активистите обаче припомнят, че плодът също може да има увреждания, които да не му позволяват да води нормален живот. Бременността пък може да е резултат от изнасилване. Ирландският закон не позволява аборт при такива случаи.
През 2015 г. мнозинството гласоподаватели в Ирландия гласуваха за легализиране на еднополовите бракове и тя стана първата страна, предприела тази стъпка след референдум.
Спорове около законодателството за абортите има и в Полша. Там обаче управляващите вървят по обратния път - към затягане на режима. Преди месеци полският парламент отхвърли предложение за либерализиране на строгия закон за абортите и ще продължи да разработва още по-консервативни правила.
Действащият закон там разрешава абортите само в извънредни случаи до 12-ата седмица. Бременността може да се прекъсне, когато животът или здравето на жената са в опасност, ако бременността е резултат от престъпление, или при тежки увреждания на плода.
През 2016 г. протести на жени в цялата страна принудиха полското правителство да се откаже от плановете си за пълна забрана на абортите.
В България абортът е разрешен до 12-ата седмица без условия. При тежки увреждания на плода или риск за живота на майката прекъсване на бременността е допустимо до 20-ата седмица.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни