Ватиканът остро порица известен италиански журналист, според когото папа Франциск казал, че адът не съществува, предаде Ройтерс.
Реакцията на Ватикана дойде, след като в. "Република" публикува дълга статия на известния журналист и атеист Еудженио Скалфари, който е на 93 години. Между него и папа Франциск има интелектуално приятелство. Скалфари неотдавна се срещнал с Франциск и написал дълъг репортаж за тази среща. В края й имало и отговори на въпроси, за които журналистът твърди, че е задавал на папата. От тях излиза, че папата е казал:
"Адът не съществува. Онова, което съществува, е изчезването на грешните души."
Предполагаемите думи на папата обиколиха светкавично социалните медии. Ватиканът обаче каза, че папата не е давал интервю на Скалфари и че цялата статия е "плод на негова възстановка по памет", а не "достоверно предаване на думите на светия отец".
Скалфари, който е основател на в. "Република", се хвали, че не си води бележки по време на интервютата, нито пък използва диктофон на срещите с лидери. После той прави възстановка по памет на чутото и създава на базата на него дълги статии.
Поне за трети път Ватиканът публикува изявления, с които се разграничава от статии на Скалфари за папата. През 2014 г. той например написа, че папата бил отменил греха.
Универсалният катехизис на Католическата църква казва, че "ученията на църквата утвърждават съществуването на ада и на неговата вечност. В тях се говори за вечен огън и за това, че основното наказание в ада е вечното разделение от Бог". Според статията на Скалфари папата казал за "грешните души", че "тези от тях, които се покаят, получават опрощение от Бог и заемат място в редиците на онези, които го съзерцават, но тези, които не се покаят и не могат да бъдат опростени, изчезват", тъй като "адът не съществува. Онова, което съществува, е изчезването на грешните души."
Католиците по света са в страстната седмица преди Великден. Папа Франциск спази традицията, която съблюдава на Велики четвъртък, и изми нозете на 12 затворници в римския затвор "Реджина Чели", предаде Франс прес.
Затворниците бяха от седем различни страни - Италия, Колумбия, Мароко, Молдова, Нигерия, Сиера Леоне и Филипините. Сред тях имаше двама мюсюлмани, един православен и един будист. Преди да измие краката на всеки от тях, папата каза:
"Коленича пред всеки от вас", допълва ДПА.
Преди ритуала по миене на нозете папата се срещна и с болни затворници. После отслужи меса, по време на която похвали смиреността на Исус.
"Ако крале, императори и държавни глави бяха последвали неговия пример, ние нямаше да имаме толкова много войни", каза светият отец.
През миналата година папата изми нозете на покаяли се затворници, сред които и бивши мафиоти в затвор южно от Рим, припомня Франс прес.
По време на пътуванията си зад граница Франциск редовно посещава затвори. През януари той описа визитата си в женски затвор в чилийската столица Сантяго и сърдечния прием, който получи там, като най-вълнуващия етап от неговото пътуване в латиноамериканската страна.
Откакто бе избран за глава на Римокатолическата църква, папата реши да "децентрализира" ритуала по миене на нозете, тоест да го изнесе извън Ватикана. През 2013 г. той го извърши в център за малолетни престъпници, през 2014 г. изми краката на обитатели на център за болни и инвалиди, през 2015 г. извърши ритуала в затвор, а през 2016 г. - в център за прием на бежанци. През тези години той на няколко пъти миеше нозете на мюсюлмани.
По време на посещението си в затвора папа Франциск разкри, че има катаракта и очаква да се оперира през следващата година, предаде Ройтерс. В разговор с директора на затвора за нуждата от далновидност относно реабилитацията на затворниците папата каза:
"Добре е да си такъв. Защото на моята възраст например се появява старческо перде и човек започва да не вижда наистина добре."
Операцията за премахване на катаракта се смята за рутинн и с висока степен на успех. Папа Франциск не е влизал в болница от избирането си през 2013 г. и изглежда в добро цялостно здраве.
Според християнската традиция Велики четвъртък бележи деня, в който Христос измил краката на апостолите и установил причастието по време на Тайната вечеря. Ритуалът е запазен в християнството с изключение на някои клонове на протестантството, отбелязва БТА.
По-рано вчера папата отслужи литургия за Велики четвъртък в базиликата "Свети Петър" във Ватикана. По време на нея пред духовници и прелати папата ги призова те да бъдат "свещеници на улицата", които да са на разположение на вярващите и да са готови да изслушат техните терзания, предаде Франс прес.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни