Софийската градска прокуратура внесе днес в спецсъда обвинителен акт срещу бившия министър Румен Овчаров за умишлена безстопанственост и за длъжностно престъпление. Това информираха от прокуратурата. 

Румен Овчаров е с мярка подписка. Ако бъде признат за виновен, той може да получи наказание от три до десет години затвор, както и лишаване от право да се заема определена държавна или обществена длъжност и да се упражнява определена професия или дейност.

В какво е обвинен?

От миналата година - на "ръба" на погасяването поради абсолютна дайвност, прокуратурата започна да твърди, че в периода от 9 юни 2006 до 18 юли 2007 г. Овчаров като министър на икономиката и енергетиката не е упражнил достатъчно контрол, в резултат на което са последвали значителни щети за "Мини Бобов дол" ЕАД в общ размер 8 940 231.47 лева, като престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай. Министерството е принципал на въгледобивното дружество.

Второто обвинение спрямо бившия министър е за това, че в периода от 31 май 2006 г. до 26 февруари 2007 г. превишил властта си и е нарушил служебните си задължения с цел да набави за частно дружество облага, изразяваща се в осигуряване на възможност за добив на подземни богатства, изключителна държавна собственост, и от това са настъпили немаловажни вредни последици за "Мини Бобов дол" ЕАД и българската държава, като случаят е особено тежък.

В качеството му на министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров бил запознат с влошените финансови показатели на дружеството, поради което извършил смяна на съвета на директорите. Новоизбраният съвет на директорите предложил три оздравителни плана за дружеството, но и трите били отхвърлени без мотиви от страна на министъра. През пролетта на 2006 г. към дейността на дружеството проявили инвеститорски интерес две частни компании.

И мините все така на червено

Въпреки изискването за провеждане на търг при наличие на повече от един кандидат, Румен Овчаров дал разрешение на "Мини Бобов дол" ЕАД да отдаде възмездно под наем за срок от 5 години на частната фирма "Ораново" ЕООД активи, собственост на "Мини Бобов дол" ЕАД, при условията на пряко договаряне. (Собствеността на "Ораново" е свързвана с бизнеса на Христо Ковачки. бел.р.). Извършените две финансови проверки от работни групи към Министерство на икономиката и енергетиката констатирали, че вследствие на сключения договор за наем не били постигнати заложените цели и не било постигнато финансово оздравяване на "Мини Бобов дол" ЕАД.

Дружеството продължавало да работи на загуба и да трупа задължения, тъй като наемната цена дори не покривала амортизационните разходи. Въпреки че бил запознат с тези констатации, Румен Овчаров умишлено не предприел действия за тяхното отстраняване. През този период Овчаров нарушил служебните си задължения, като допуснал да се извършва добив на подземни богатства, изключителна държавна собственост, без проведена процедура за предоставяне на концесия от дружеството наемател и от това са настъпили немаловажни вредни последици за "Мини Бобов дол" ЕАД и българската държава.

Интересно е, че делото се внася в духа на позната практика след промяната на НПК от миналата есен и пращането на "високата" корупция в спецсъда: внася го Софийската градска, а не Специализираната прокуратура. Така вече "катастрофира" още на старта процесът срещу Симеон Дянков, Трайчо Трайков, Иво Прокопиев и др., като съдът прие, че обвинителният акт е внесен от некомпетентен орган, прекрати го и го върна на обвинителите. По същата схема СГП внесе обвинение срещу Даниел Митов и заместника му Христо Ангеличин.

Бившият министър на енергетиката е обвиняем и за мегаделото за АЕЦ "Белене", където ще отговаря за безстопанственост и нанесени щети за 193 милиона евро. Причината е, че в нарушение на Закона за обществените поръчки е допуснал подписването на споразумението между "Националната електрическа компания" (НЕК) и руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) на 29 ноември 2006 г., докато бе министър в кабинета на тройната коалиция.